Tour de Ski vah­vis­ti Kerttu Nis­ka­sen nou­su­kun­non

Toblachin loistotulokset enteilivät neljättä sijaa parempaa. Val de Skin maastot ja olematon peesiapu käänsivät Niskasen kurssin.

Val di Fiemme
Naisten kisan voittanut Norjan Therese Johaug katsoo kuinka Kerttu Niskanen saapuu loppunousun maaliin.
Naisten kisan voittanut Norjan Therese Johaug katsoo kuinka Kerttu Niskanen saapuu loppunousun maaliin.
Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva

Kerttu Niskasen arvokkaimmaksi Tour de Skin saaliiksi jäi varmuus nousukunnosta kohti helmi-maaliskuun MM-hiihtoja. Niskanen pääsi kolmessa Toblachin kilpailussa palkintopallille ja tienasi kilpailusarjasta yli 36 000 euron palkintorahat, mutta kokonaiskilpailun neljäs sija maistui loistavan alun jälkeen aavistuksen happamalta.

Niskanen vakuutti silti seitsemän kilpailun urakan päätteeksi, ettei hän pettynyt nelossijaansa.

– Olen tyytyväinen siihen, että pääsin yksittäisissä kilpailuissa kolme kertaa pallille ja myös kokonaisuuteen, kun kunto on vasta noussut tälle tasolle, Niskanen kertoi.

– Yritin päästä Tourilla kolmen joukkoon, mutten pettynyt.

Kilpailusarja alkoi kääntyä Niskaselta huonompaan suuntaan, kun urakka jatkui Toblachin neljän startin jälkeen Val di Fiemmen jyrkemmissä maastoissa.

– Hiihdin parhaat kilpailuni Toblachissa. Täällä Val di Fiemmessä maastot eivät olleet minulle yhtä hyvät, eikä hiihtokaan tuntunut enää yhtä hyvältä kuin Tourin alussa, Niskanen vahvisti käänteen.

– Sekin verotti tulosta, että jouduin hiihtämään normaalimatkojen kilpailuissa niin paljon yksin (ilman peesiapuja).

Johaugille neljäs voitto

Therese Johaug kruunasi sunnuntaina Val di Fiemmessä Tourin neljännen mestaruutensa kiipeämällä voittoon myös Alpe Cermisin loppunousussa.

Astrid Öyre Slind varmisti Tourilla Norjan kaksoisvoiton ennen Yhdysvaltain Jessie Digginsiä ja Niskasta. Niskanen jäi vajaat kolme ja puoli minuuttia voittajasta ja 40 sekuntia kolmanneksi sijoittuneesta Digginsistä.

Johaug, Slind, Heidi Weng ja Nora Sanness hiihtivät Norjalle neljä kärkisijaa Tourin viimeiseltä etapilta, 10 kilometrin vapaan hiihtotavan yhteislähdöstä. Niskanen oli seitsemäs, Krista Pärmäkoski kymmenes, Jasmi Joensuu 18:s ja Jasmin Kähärä 27:s.

Pärmäkoski oli Tour de Skin lopputuloksissa yhdeksäs, Joensuu 15:s ja Kähärä 27:s.

Palauduttava huolella

Norjan Johannes Hösflot Kläbo saavutti Tourilla Johaugin tapaan neljännen mestaruutensa. Kläbo jäi loppunousussa 18:nneksi, mutta otti kokonaiskilpailun voiton lähes puolentoista minuutin erolla Itävallan Mika Vermeuleniin. Ranskan Hugo Lapalus nousi yhteistuloksissa kolmanneksi.

Norjan Simen Hegstad Krüger oli loppunousun vahvin ennen Vermeulenia ja Saksan Friedrich Mochia.

Arsi Ruuskanen oli voipunut kovan loppunousu-urakan jälkeen.
Arsi Ruuskanen oli voipunut kovan loppunousu-urakan jälkeen.
Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva

Arsi Ruuskanen hiihti viimeisellä etapilla Kläbon edelle 15:nneksi. Hän sijoittui Tourin lopputuloksissa 19:nneksi. Lauri Vuorinen oli viimeisellä etapilla 43:s ja päätyi Tourilla sijalle 35.

Niko Anttola jäi pois viimeiseltä etapilta. Hiihtoliitto tiedotti, että Anttola kärsi hengitystieoireista.

– Naisten kokonaistulos oli ok, ja naiset saavuttivat yksittäisistä kilpailuista useampia palkintosijoja, päävalmentaja Teemu Pasanen kertasi joukkueen saalista.

– Miehillä ei ollut samalla tavalla odotuksia kärkisijoille, kun Iivo Niskanen jäi pois eikä Perttu Hyvärinen ole vielä parhaassa kunnossa.

Tour de Skiltä hiihtäjät tavoittelivat maailmancupin pisteiden ja palkintorahojen lisäksi harjoitusvaikutusta loppukauteen ja etenkin päätavoitteeseen eli MM-kisoihin.

– Tourin harjoituksellinen hyöty edellyttää sitä, että tästä palautuu. Urheilijoiden kanssa keskustellaan nyt, mitä kannattaa tehdä seuraavat päivät ja viikot, Pasanen kertoi.

Pohjoismaisten hiihtolajien maailmanmestaruuskilpailut järjestetään 26. helmikuuta–9. maaliskuuta Trondheimissa.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä