Joulukalenteri: Mitä löytyy Lapin Kansan jou­lu­ka­len­te­ris­ta? Avaa 9. päivän luukku tästä

Kulttuuri: Nyt se on varmaa – teat­te­rin toi­min­ta jatkuu Kemissä

Tors­tain tu­los­pörs­si TÄSSÄ

Suunnistus

SODANKYLÄ:

Yörastit Porttikosken sateessa:

A 6.3 km (5) 1) Tilja Mikko  45:49 2) Mäenpää Janne  1:02:10 3) Autio Ville  1:14:31 4) Saarinen Otto  1:19:19 5) Jänkälä Hannu  1:37:59.

B 4.2 km (4) 1) Kultima Juha  42:22 2) Kultima Lauri  42:28 3) Vaara Keijo  46:19.

Judo

PRAHA, TSHEKKI:

Alle 21-vuotiaiden EM-kilpailut:

Naiset, alle 52 kg, loppuottelu: Pihla Salonen Suomi–Chloe Devictor Ranska ippon.

Salonen voitti kaikki viisi otteluaan.

Jääkiekko

LIIGA:

Tappara–HIFK 5–2 (2–0, 0–2, 3–0)

1. erä: 9.40 Waltteri Merelä (Niko Ojamäki-Valtteri Kemiläinen) 1–0 yv, 18.44 Sami Moilanen (Philip Granath-Jere Henriksson) 2–0.

2. erä: 21.03 Ilari Melart (Otso Rantakari-Julius Nättinen) 2–1 yv, 21.53 Melart (Sebastian Dyk-Teemu Tallberg) 2–2.

3. erä: 51.58 Ojamäki (Kemiläinen-Kristian Tanus) 3–2, 58.00 Petteri Puhakka (Patrik Virta) 4–2, 59.59 Ojamäki (Casimir Jürgens) 5–2 tm.

Jäähyt yhteensä: Tappara 2x2 min, HIFK 5x2 min.

Maalivahtien torjunnat: Christian Heljanko T 7+5+7=19, Niilo Halonen H (pois 58.30–59.59) 14+5+2=21.

Yleisöä: 4 420.

Tappara 2 2 0 0 0 8– 3 6

Ilves 1 1 0 0 0 3– 0 3

Sport 1 1 0 0 0 3– 1 3

KalPa 1 1 0 0 0 3– 1 3

KooKoo 1 1 0 0 0 4– 3 3

HIFK 2 1 0 0 1 6– 6 3

--------

Kärpät 1 0 1 0 0 3– 2 2

Pelicans 1 0 0 1 0 2– 3 1

Lukko 0 0 0 0 0 0– 0

Jukurit 1 0 0 0 1 3– 4 0

--------

JYP 1 0 0 0 1 1– 3 0

SaiPa 1 0 0 0 1 1– 3 0

TPS 1 0 0 0 1 1– 3 0

HPK 1 0 0 0 1 1– 4 0

Ässät 1 0 0 0 1 0– 3 0

Seuraavat ottelut: 16. 9. KooKoo–SaiPa, Pelicans–KalPa, Sport–Ilves, JYP–Lukko, Jukurit–HPK, TPS–Ässät, 17. 9. Ässät–JYP, Lukko–TPS, SaiPa–KooKoo, Ilves–HIFK, HPK–Sport, Kärpät–Tappara, KalPa–Jukurit,

Paini

BELGRAD, SERBIA:

MM-kilpailut, suomalaisten ottelut:

Vapaapaini, 125 kg:

Tasausottelu: Jere Heino Suomi–Abdullah Karim Syyria 6–0.

1. kierros: Oleg Boltin Kazakstan–Heino 6–0.

Heino ei päässyt keräilyeriin.

Ammunta

WROCLAW, PUOLA:

Kivääri- ja pistoolilajien EM-kilpailut:

Miehet:

50 m pienoiskivääri, makuu (60 ls): 1) Jan Lochbihler Sveitsi 627,2, 2) Anton Rizov Bulgaria 626,6, 3) Simon Claussen Norja 626,5, …12) Aleksi Leppä Suomi 624,8, …19) Riku Koskela Suomi 624,1, …51) Sebastian Långström Suomi 617,4. – 61 kilpailijaa.

Naiset:

50 m pienoiskivääri, makuu (60 ls): 1) Anna Janssen Saksa 630,5 (EE), 2) Jenny Stene Norja 630,2, 3) Jeanette Duestad Norja 627,2, …16) Marianne Palo Suomi 624,0, …31) Henna Viljanen Suomi 618,8. – 41 kilpailija.

Jalkapallo

MESTARIEN LIIGA:

Miesten Mestarien liiga, 2. kierrosta:

Lohko E:

Milano: AC Milan, Italia–Dinamo Zagreb, Kroatia 3–1 (1–0)

45. Olivier Giroud 1–0, 47. Alexis Saelemaekers 2–0, 56. Mislav Orsic 2–1, 77. Tommaso Pobega 3–1.

Lontoo: Chelsea, Englanti–Salzburg, Itävalta 1–1 (0–0)

48. Raheem Sterling 1–0, 75. Noah Okafor 1–1

Lohko F:

Varsova: Shahtar Donetsk, Ukraina–Celtic, Skotlanti 1–1 (1–1)

10. Artem Bondarenko om. 0–1, 29. Mykhailo Mudryk 1–1.

Madrid: Real Madrid, Espanja–Leipzig, Saksa 2–0 (0–0)

80. Federico Valverde 1–0, 90+1. Marco Asensio 2–0.

Lohko A:

Glasgow: Rangers, Skotlanti–Napoli, Italia 0–3 (0–0)

68. Matteo Politano rp. 0–1, 85. Giacomo Raspadori 0–2, 90+1. Tanguy Ndombele 0–3.

Punainen kortti: 55. James Sands R. R: Glen Kamara kentälle 82. min.

Lohko G:

Manchester: Manchester City–Dortmund , Saksa 2–1 (0–0)

56. Jude Bellingham 0–1, 80. John Stones 1–1, 84. Erling Braut Haaland 2–1.

Kööpenhamina: FC Kööpenhamina, Tanska–Sevilla, Espanja 0–0

Lohko H:

Torino: Juventus, Italia–Benfica, Portugali 1–2 (1–1)

4. Arkadiusz Milik 1–0, 43. Joao Mario rp. 1–1, 55. David Neres 1–2.

Haifa: Makkabi Haifa, Israel–PSG, Ranska 1–3 (1–1)

24. Tjaronn Chery 1–0, 37. Lionel Messi 1–1, 69. Kylian Mbappe 1–2, 88. Neymar 1–3.

ENGLANTI:

Englannin liigan mestaruussarja:

Luton–Coventry 2–2, Millwall–QPR 0–2, Norwich–Bristol City 3–2 (Teemu Pukki 2 maalia), Rotherham–Blackpool 3–0, Reading–Sunderland 0–3, West Bromwich–Birmingham 2–3.

Ravit

KOUVOLA:

1. lähtö, sh 2100 m: 1) Chasse/Tapio Kukkonen 36,5 (10,13), 2) Ilon Kajastus 38,4 (11,38).3) Onon Nopsavauhti 38,7 (35,24).4) Drakula 34,5 (18,97). Toto (6-3-1): 10,13 2,74-4,77-6,93 41,11.

2. lähtö, lv 2100 m Kymenlaakso-sarja: 1) The Big Payback/Kari Venäläinen 17,6 (2,16), 2) I Don't Care 19,0 (32,14).3) Ballroom Blitz 18,3 (9,93).4) Sunset Surprise 18,4 (14,54). Toto (7-1-10): 2,16 1,39-4,41-2,14 40,49.

3. lähtö, sh 2120 m: 1) Villivisa/Timo Tuominen 28,7 x (17,46), 2) Core 27,1 (1,25).3) Luosalan Taisto 28,0 (8,11).4) Varma-Vilima 30,2 (13,39).poissa: 4. Toto (2-6-5): 17,46 3,57-1,32-0,00 10,50.

4. lähtö, Toto5-1, sh 1600 m: 1) Uljas Suomalainen/Tapio Perttunen 23,5 (1,39), 2) Pauhis 23,5 (7,01).3) M.A. Piste 24,9 (77,44).4) Vixus 25,0 (12,39).poissa: 2, 8, 11. Toto (10-6-5): 1,39 1,22-1,44-3,67 3,36. Toto5 voitto-osuus: 1,59.

5. lähtö, Toto5-2, lv 2100 m: 1) Vincent C.D./Ari Moilanen 15,6a (10,47), 2) Carlos Santana 15,7a (20,56).3) Love'n Cash 15,7a (1,42).4) BWT Gabriel 15,7a (27,53).poissa: 10. Toto (11-4-2): 10,47 2,14-2,27-1,21 25,21. Toto5 voitto-osuus: 9,71.

6. lähtö, Toto5-3, lv 2100 m: 1) MAS Flash/Hannu Torvinen 16,2a (2,2), 2) Mountain Titanium 16,6a (34,48).3) Bretagne 16,8a x (5,74).4) Flossing Artist 17,0a (7,86). Toto (8-4-7): 2,20 1,39-3,91-2,23 40,11. Toto5 voitto-osuus: 18,45.

7. lähtö, Toto5-4 DUO-1 TROIKKA-1, lv 2100 m: 1) Frankenstein Am*/Tapio Perttunen 13,8a (3,13), 2) Gerris Trix 14,8a (9,8).3) It's Raining Men 14,9a (7,8).4) Messiah 14,9a (18,7). Toto (6-11-10): 3,13 1,76-2,37-2,67 20,34. Toto5 voitto-osuus: 26,91. Troikka: 230,02.

8. lähtö, Toto5-5 DUO-2, lv 2100 m: 1) Rahajamatch/Ari Moilanen 14,4a (1,62), 2) Global Bring it On 14,6a (8,01).3) Cobbys Angelica 15,0a (27,23).4) Pretty Vision 15,0a (29,5). Toto (3-9-2): 1,62 1,25-2,02-2,86 7,90. Toto5 voitto-osuus: 28,79. Päivän Duo: 6-3, kerroin: 8,97.

Voimistelu

LUXEMBURG:

TeamGymin EM-kilpailut, karsinnat: 1) Ruotsi 52,675 pistettä (vapaaohjelma 19,250; volttirata 17,000; trampetti 16,425), 2) Tanska 51,30 (18,25; 16,25; 16,80), 3) Islanti 51,05 (18,45; 16,55; 16,05),... 5) Suomi 49,65 (17,85; 16,30; 15,50).

Tytöt karsinta: 4) Suomi. Joukkue kilpailee finaalissa perjantai-iltana.

Tennis

DAVIS CUP:

Miesten Davis Cup, lopputurnauksen 1. kierrosta:

Lohko A (Bologna): Italia–Kroatia 3–0.

Lohko B (Valencia): Espanja–Serbia 3–0.

Lohko C (Hampuri): Saksa–Ranska 2–1.

Lohko D (Glasgow): Britannia–USA 1–2.

Keno

Torstai 15. 9.

Päiväarvonta: 1, 3, 17, 18, 22, 26, 30, 38, 39, 43, 46, 49, 52, 53, 54, 55, 65, 66, 67, 70

Kunkkunumero: 54.

Ilta-arvonta: 2, 22, 25, 26, 28, 29, 41, 43, 44, 49, 55, 58, 59, 62, 63, 64, 65, 67, 68, 70

Kunkkunumero: 67.

Vikinglotto

Päänumerot: 3, 22, 26, 28, 30, 31

Vikingnumero: 5

Plusnumero: 1

Voitonjako: 6+1 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 60 358,50 e, 5+1 oikein 45 483,94 e, 5 oikein 1 247,14 e, 4+1 oikein 59,33 e, 4 oikein 25,29 e, 3+1 oikein 9,93 e, 3 oikein 4,94 e

Plusnumero (viisinkertaistaa voiton):

6 oikein 0,00 e, 5+1 oikein 0,00 e, 5 oikein 0,00 e, 4+1 oikein 296,65 e, 4 oikein 126,45 e, 3+1 oikein 49,65 e, 3 oikein 24,70 e, Plus oikein 5,00 e

Keskiviikko-Jokeri

Jokerinumero: 1 4 2 5 5 7 0

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 12 kpl voitto-osuus 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Tuplaus voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 2 kpl voitto-osuus 1 000,00 e, 4 oikein 100,00 e, 3 oikein 12,00 e, 2 oikein 6,00 e

Toto65-raviveikkaus

Keskiviikko 14.09. Vermo, oikea rivi:

1. lähtö: 4 Goodygoodytwoshoes, poissa: 7

2. lähtö: 6 Chase, poissa: -

3. lähtö: 12 Vonkari, poissa: -

4. lähtö: 6 Kiikku's Trooper, poissa: 2, 5, 15

5. lähtö: 7 Mr Big Money, poissa: -

6. lähtö: 5 Effronte Photo, poissa: 1

Voitonjako: 6 oikein voitto-osuus 201,69 e.

TV-urheilut perjantaina

Yle TV2: 18.45, 21.50 Koripallon EM, 1. ja 2. välieräottelu. 23.00 Rytmisen MM, joukkueiden kaksiottelu. 23.45 Ratsastuksen MM, kenttäratsastus.

Yle Areena: 10.25 Ratsastuksen MM, kenttäratsastus. 14.25 Rytmisen MM, joukkueiden 2-ottelu.

VeikkausTV: 13.20, 18.07, 18.15, 19.20, 19.30, 20.00, 21.30 Ravit. 21.00 Hollannin liiga: FC Utrecht–N.E.C. 21.30 Kreikan Liiga: Panetolikos–AEK Athens. 21.30 Serie B: Brescia–Benevento. 21.30 Puolan liiga: Legia Warsaw–Miedz Legnica. 21.45 Serie A: Salernitana–Lecce. 22.00 Ligue 1: Auxerre–Lorient. 22.00 La Liga: Valladolid–Cadiz. 22.15 Portugalin liiga: Portimonense–Chaves.

AlfaTV: 16.30 Frisbeegolf: Prodigy Disc Pro Tour.

C More: 18.15 Liiga: KooKoo–SaiPa, Pelicans–KalPa, TPS–Ässät, Sport–Ilves, Jukurit–HPK. 20.00 WTA Tennis.

C More Max: 18.00 Ravit. 21.40 Serie A: Salernitana–Lecce.

C More Sport 1: 03.10 NFL: Kansas City Chiefs–Los Angeles Chargers. 12.00 WTA Tennis. 18.25 Liiga: JYP–Lukko. 21.55 La Liga: Real Valladolid–Cádiz.

C More Sport 2: 14.30 WTA Tennis. 20.40 Sveitsin liiga: Lugano–Ajoie.

Discovery+: 01.00, 17.00 Golf. 09.55, 10.45, 11.50, 15.00, 16.05 Moto GP. 12.00, 14.10, 14.30 WTA Tennis. 15.00, 16.45, 17.00 Pyöräily. 18.00 Ravit. 20.40 Sveitsin Liiga: Lugano–Ajoie. 21.40 Serie A: Salernitana–Lecce. 21.55 La Liga: Real Valladolid–Cádiz.

Eurosport 1: 14.00, 16.00 Pyöräily.

Ruutu: 18.00 Ravit. 18.20 F-liiga: Nokian KrP–Indians, LASB–Happee, FBC Turku–EräViikingit, Jymy–OLS. 18.20 Subway Kansallinen Liiga: PK-35 Vantaa–KuPS. 18.50 Ykkönen: PEPO–PK-35.

V sport 1 Suomi: 21.50 Valioliiga: Aston Villa–Southampton.

V sport 2 Suomi: 21.00, 23.25 Bundesliiga-perjantai. 21.25 Bundesliiga: Mainz–Hertha Berlin.

V sport + Suomi: 18.05, 21.20 Koripallon EM: Välierät 1. ja 2.

V sport 1: 18.05, 21.20 Koripallon EM: Välierät 1. ja 2.

V sport premium: 21.55 Valioliiga: Aston Villa–Southampton.

V sport football: 21.20 Bundesliiga: Mainz–Hertha Berlin.

Viaplay: 11.00, 14.30, 20.00, 22.00 Golf. 15.25 Serie A Femminile: Juventus–Roma. 18.50 OBOS Damallsvenskan: Kristianstad–Hammarby, Rosengård–IFK Kalmar. 19.00 Porsche Carrera Cup Scandinavia. 19.25 2. Bundesliiga: Braunschweig–Karlsruher, Sandhausen–Hannover. 19.25 Tanskan 1. divisioona: Fremad Amager–HB Køge. 19.30 Tanskan Superliiga: AC Horsens–FC Nordsjælland. 19.55 Tanskan 1. divisioona: HB Køge–Kolding IF, FC Helsingør–Næstved. 20.00 eSkootr Championship. 20.00 World Series of Darts Final. 20.10 Frauen-Bundesliga: Frankfurt–Bayern München. 21.00 Bundesliiga: Mainz–Hertha Berlin. 21.00 Frank Warren Boxing: Bentley vs Morrison. 21.00 Major League Baseball: Cubs–Rockies. 21.30 F1 Esports Series. 21.50 Valioliiga: Nottingham Forest–Fulham, Aston Villa–Southampton.