Tornion kautta Suomeen saa­pu­nut bal­ka­ni­lais­mies väitti tul­leen­sa ri­kas­tu­maan kaup­po­jen pe­li­ko­neil­la – ken­gän­jäl­ki yhdisti viiteen ta­lo­mur­toon

Mies kertoi kuulleensa ystäviltään, että peliautomaateilla voi ansaita Suomessa huomattavia rahasummia. Siksi hän oli lainannut reissua varten 8 000 euroa.

Balkanin seudulta kotoisin oleva mies saapui Tornion kautta Suomeen maaliskuussa 2017. Miehen selitys maahantulosta ei vakuuttunut käräjäoikeutta.

Mies itse väitti tulleensa Suomeen pelaamaan rahapelejä kauppojen peliautomaateilla. Hän väitti kuulleensa kotimaassaan ystäviltään, että Suomessa pelikoneilla voi ansaita huomattavia rahasummia. Siksi hänellä oli mukanaan 8 000 euroa lainarahaa.

Vuonna 1972 syntynyttä miestä syytettiin kesäkuussa Pirkanmaan käräjäoikeudessa viidestä murtovarkaudesta Kemissä, Laukaalla, Orivedellä ja Pirkkalassa.

Käräjäoikeus piti uskottavampana, että mies saapui maahan varta vasten tekemään asuntomurtoja. Hänet pystyttiin lopulta yhdistämään muun muassa televalvontatietojen ja kengänjälkien avulla viiteen murtoon.

Mies jäi lopulta kiinni Pirkkalassa, kun omakotitalon hälytysjärjestelmä paljasti hänet.

Mies tuomittiin neljästä törkeästä varkaudesta ja yhdestä törkeän varkauden yrityksestä vuoden ja kahden kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Hän sai omakotitaloista saaliikseen muun muassa useiden tuhansien eurojen arvosta koruja ja käteistä. Varastettu omaisuus jäi kateisiin.

Käräjäoikeuden mukaan miehellä täytyi olla rikoskumppaneita, mutta heitä ei saatu kiinni.

Ilmoita asiavirheestä