Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Miksi edes kam­pan­joi­da, kun edus­kun­ta­paik­ka vaatisi ih­met­tä? Vie­raa­na Eemeli Kajula ja Elina Kuula

Pääkirjoitus: Ää­nes­tä­jien oi­keus­tur­va vaa­ras­sa – saa­me­lais­kä­rä­jä­la­ki tulisi pi­kai­ses­ti uu­dis­taa

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Thai­maan jouk­ko­am­pu­jal­la 26 uhria, po­lii­sin eri­kois­jou­kot tap­poi­vat os­tos­kes­kuk­ses­sa rie­hu­neen so­ti­laan

Verilöylyn tekijä uskoi ilmeisesti tulleensa petetyksi maakaupoissa.

Bangkok

Thaimaassa kymmeniä ihmisiä on saanut surmansa joukkoampumisessa, jossa armeijan sotilas tappoi ainakin 26 ihmistä. Poliisin erikoisjoukko surmasi varhain sunnuntaina Suomen aikaa ampujan, joka oli linnoittautunut ostoskeskukseen.

Haavoittuneita on liki 60.

– Tämä on ennenkuulumatonta Thaimaassa, ja haluan, että tämä on samalla viimeinen kerta, kun koemme tällaisen kriisin, sanoi Thaimaan pääministeri Prayut Chan-O-Cha vierailleessaan uhrien luona sairaalassa.

Ampujan tarkat motiivit ovat vielä hämärän peitossa, mutta BBC:n mukaan mies uskoi tulleensa petetyksi maakaupoissa.

Verilöyly sai alkunsa noin puoli neljän aikaan iltapäivällä paikallista aikaa Nakhon Ratchasiman kaupungissa Bangkokin koillispuolella. Kaupunki tunnetaan myös nimellä Korat.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.