Simolaisilla on ollut jo pitemmän aikaa ongelmia televisiolähetysten vastaanotossa. Eniten näkyvyyshaitoista ovat kärsineet Simon Aseman- ja jokikylien asukkaat.
Häiriöt näkyvät televisio ruudun "vilinänä" ja lisäksi ääni pätkii, välillä kuva ja ääni häviävät kokonaan. Kuvaruutuun tulee myös ohje, missä kehotetaan tarkistamaan kaapeli- tai antenniliitäntä. Korttikanavat näkyvät hyvin.
Häiriöitä ilmenee, kun tuulimyllyn siivet kääntyvät. Silloin on hetkiä, että näkyvyys paranee hetkeksi.
–Kiimingistä katsottaessa vastassa ovat Halmekankaan myllyt, Palokankaalta katsottaessa Leipion myllyt, kertoo näkyvyyshaittojen kanssa paininut Tuomo Patokoski .
Verkko-operaattori Digita Oy on tietoinen alueen TV-vastaanottoon liittyvistä haasteista. Yrityksen mukaan katsojilla ilmenee erilaisia haasteita tv-lähetyksen vastaanottoon ja Digita pystyy parhaiten auttamaan katsojia henkilökohtaisesti, koska antenni-tv-vastaanottoon liittyvät ongelmat ovat useimmiten erilaisia vastaanottopaikasta ja -järjestelmästä riippuen.
Digita on kuullut lähetysongelmista muun muassa paikallisilta antenniasennusliikkeiltä ja TuuliWatti Oy:ltä.
TuuliWatin tuulivoimapäällikkö Antti Kettusen mukaan he ovat reagoineet asiaan ja tekevät yhteistyötä Digitan kanssa.
–Alueella on mahdollista vastaanottaa antenni-tv-lähetyksiä Oulun ja Tervolan radio- ja tv-asemilta sekä Simo Viantie täytelähetinasemalta, tietää tv:n liiketoimintapäällikkö Jani Saari Digitalta.
Digitasta vahvistetaan, että tuulivoimapuisto voi aiheuttaa häiriöitä alueensa radio- ja TV lähetyksiin. Verkon rakentamisen ja ammattilaisen tekemän antennijärjestelmän remontin jälkeen ilmestyneitä vastaanottoa todistettavasti häiritseviä liikkuvia rakenteita ei voida tulkita katveiksi, vaan kyseessä on kolmannen osapuolen aiheuttama häiriö.
Digivisio Oy:n Teemu Tikanoja on myös asiasta hyvin tietoinen, sillä tuulivoimaloiden aiheuttamia häiriöitä on tullut vastaan Simossa useissa eri kohteissa. Digivisio tekee yhteistyötä muun muassa Digitan ja Viestintäviraston kanssa.
–Tuulivoimaloiden aiheuttamat häiriöt ovat verkko-operaattorista riippumattomia häiriöitä. Meiltä löytyy avaimet häiriöiden poistamiseksi paikkakohtaisesti ja mielellään autamme kuntalaisia asiassa, kertoo Tikanoja kertoo.
Tikanojan mukaan lähetysverkon toimintaa ja antenni-tv-vastaanottoa todistettavasti häiritsevät liikkuvat rakenteet eivät voi johtaa siihen, että häiriöstä kärsivä asukas joutuu muuttamaan katselukriteereitään tai tekemään investointeja häiriöiden poistamiseksi.
–Paras mahdollinen antennisignaali pystytään toteamaan esimerkiksi ammattitaitoisen antenniasentajan toimesta laadukkailla mittalaitteilla. Lähetysasemien tv-kanavatarjonnassa esiintyy myös eroavaisuuksia.
Paras asema vastaanottaa antenni-tv-lähetyksiä vaihtelee osoitekohtaisesti. Tv-lähettimen sijainnin voi tarkastaa Digitan karttapalvelusta http://www.digita.fi/kuluttajille/karttapalvelu.
Karttapalvelusta voi myös tarkastaa asemakohtaisen tv-kanavatarjonnan. Mikäli kuluttajilla esiintyy häiriöitä antenni-tv-lähetysten vastaanotossa, Digita suosittelee ottamaan yhteyttä paikalliseen antenniurakoitsijaan tai Digita Infoon.
–Antenniurakoitsijoilla on ammattitaito löytää kiinteistökohtaisesti paras ratkaisu hyvään lähetysvastaanottoon. Digita Info neuvoo kuluttajia vastaanoton näkyvyyteen, lähetysverkkoon ja antennijärjestelmiin liittyvissä kysymyksissä, Saari luettelee.
17.5.2017 tapahtuu muutoksia antenni-tv-verkossa: Antennitelevisioverkon uusi toimilupakausi alkaa ja kanavatarjontaan tulee muutoksia. Samalla osa kanavista siirtyy uusille lähetystaajuuksille, jolloin kanavat pitää hakea uudelleen.
Muutokset vaikuttavat joidenkin kanavien peittoalueisiin, joten osalla katsojista kanavatarjonta vähenee nykyisestä.
–Digita tulee julkaisemaan tarkemmat peittoalueet kanaville omilla nettisivuillaan mahdollisimman nopeasti, Saari lupaa.