Ehkä Muonio–Ivalo -alueella pitäisi hieman edes tuijottaa omaan napaansa sairaala-asioissa. Olemme pohjoisessa aivan statistin osassa niissä. Orpon Turun junakin miljardiluokan satsaus. Meitä pohjoisessa viedään kuin litran mittaa.
Vai on Airbnb rikollista toimintaa? Alkaa mennä jo epätoivoiseksi mustamaalaaminen. Ihminen saa tehdä talolleen tai mökilleen mitä lystää. Tiedoksi myös piipittäjille, että verot ja kaikki muut asianmukaiset maksut maksetaan. Ei tarvitse keksimällä keksiä syytöksiä, menee uskottavuus helposti, kun revitään hatusta juttuja. Satusetiä- ja tätejä riittää, mutta karavaani kulkee. S.K.
Kuulin ranualaisen kokoomushenkilön keskustelevan toisen henkilön kanssa kunnan yhtiön myynnistä. Herää kysymys, että mitä nyt myydään.
Tornion johdolle tiedoksi, vuokralainen voi pyytää vuokran alennusta. Perusteita voi olla monenlaisia.
Mikä "luottamus" kaupungin "luottamushenkilöihin" voisikaan mennä? Onko sellaista olemassa?Ehkä niillä, jotka harjoittavat lyhytvuokrausta.
Maamme presidentin ei pitäisi ryhtyä minkään maan lähettilääksi. Jotakin rajaa sentään. Ankka
Turhaan on Stubb juossut Amerikassa golfia pelkäämässä. Isot pojat päättää kahteen pekkaan mitä tehdään. Pellolainen
Onpa ahdistava ilmapiiri Roissa. Noitavainoa airbnb-majoittajia ja -majoittujia kohtaan, sillä kaikki ovat ihan kauheita ongelmien aiheuttajia, vaikka suurin osa fiksua, mukavaa väkeä. Demonisointi pois ja keskustelua toista kunnioittaen.
Olen 14 vuotta käyttänyt Airbnb-majoitusta matkoilla, koska haluan asua paikallisten keskuudessa ja samalla tutustua heihin. Paljon mukavia kohtaamisia, eikä kukaan ole suhtautunut negatiivisesti. Muiden turistien kanssa asuessa syvempi ymmärrys paikasta jää kokematta.
On niitä ennekin "myyriä" paljastunut eri maitten korkeissa viroissa. Mutta että Venäjä onnistui ujuttamaan oman agenttinsa USA:n presidentiksi. Ja vielä kolme vuotta aikaa punoa juonia ja jakaa maailmaa. Se on paha.
Rantarataan miljardeja? Eikö vieläkään ole politiikan broilereilla silmät auenneet reaalimaailmaan? Tehkää silläkin rahalla esteet itänaapurin paraatimarssille Lappiin. Jussi Korhonen
Ulkona on -23 astetta. Neve katkaisee kaukolämmön. Pahoittelunne on p:stä. Miksi Neve ei tehnyt korjaustöitä kesällä? Lämpö oli muutenkin poikki ja sisällä kylmä.
Mahtavaa. Pyssylän kunnan veroale kuluu asunnon pakkasviikon sähkölaskuun. Hyvä, jos riittää, kun klapitkin ovat niin kalliit. Hurraa ajatukselle.
Halloween lasten "juhla"? Höpsistä pussiin. Amerikasta tullut krääsän myyntiä edistävä kauhun ihailu. Virpojat pääsiäisenä ok.
Olisiko Laphan aika hakea säästöä Lapin mökeistä (Levi, Ylläs, Saariselkä, Ruka, Pyhä)? Myyntiin nämä, niin olisi ehkä saatu pidettyä ensi vuoden Smartum. Kaupunki nosti 170 euroon, Lapha laski 0 euroon. Ymmärrän säästön, mutta ketuttaa silti. Tai mökkirahat meidän vanhustenhoitoon.
S-ryhmästä tulikin SS-ryhmä, joku kirjoittelee ja vähättelee Natsi-Saksan kauheuksia. Lapsellinen kommentti. Oletko minkä ikäinen? Typerä moraaliton vertaus. Toinen vastuussa joukkomurhista, sotarikoksista ja holokaustista. Toinen palvelualan yritys. Täysin eri asia.
Suostuisikohan Trump, jos USA:han olisi hyökätty ja hänen pitäisi hyväksyä hyökkääjän ja kolmannen maan neuvottelema "rauhansopimus"?
Käyvätkö USA:n ja Venäjän ahneet konservatiivit/kapitalistit kauppaa Ukrainan itsenäisyydestä, vapaudesta ja maista? Nytkin maksuvälineenä arvokkaat maametallit (Petsamon nikkeli!). Kulta kimaltelee
Tuli metsäyhtiöltä ilmoitus: tiputamme kuitupuun hintaa 10 euroon/motti. Saman päivän lehdessä sama yhtiö irtisanoo 60 Kemin uudelta tehtaalta. Syyksi mainitaan, ettei tavara mene kaupaksi. Köydenpää on puidenmyyjien kädessä. Annan puuni vähävaraisille mummoille/paapoille. Tane