Puhutaan suurituloisista, jotka maksaa veroja, ja köyhät eivät. Itse olen sairaseläkkeellä ja bruttotulo 1 600 euroa/kuukausi ja vero 28 %. Kumpaan luokkaan kuulun?
Asianosaiset on pantu mittaamaan poronlihan hiilinipsuja ja valtion, EU:n tukien ja poliitikkojen aiheuttamaa ongelmaa. Annas kattoo, montako löytävät ja hoksaavatko tätä: talvilaidun tulee Vaasasta ja heinäpaalit muoveineen mätänevät 4-tien varrella ja kaatopaikoiksi muuttuneissa porotarhoissa.
Miksi juuri HJK, Suomen menestynein seura? Miksi hölmö mollaus? Kyllä niissä vain paistaa kateus ja kauna HJK:a, helsinkiläisiä kohtaan. Miksi eivät muut, vaikkapa pohjoisen seurat RoPS ja AC Oulu. Niissä enemmän kritisoitavaa. Menee oikeaan osoitteeseen.
On aikoihin eletty. Kurahousujen pukemiseen pitää olla korkeakoulututkinto.
Maamme johdon ilmeinen tavoite on tehdä Lapista autio ja tyhjä. Jäljelle jää vain pari turistirysää. Tähän tyhjiöön on niin helppo vaikkapa hyökätä ja tämän tyhjiön kautta harjoittaa salakuljetusta.
Sanna Marin nuorena poliitikkona Tampereella keksi pyörän ja myöhemmin pääministerinä teki sen taas. Uudessa kirjassaan hän vihjaa keksivänsä kolmannen pyörän. Ajattelija
Joku tällä palstalla ”tiesi”, etteivät työttömät/köyhät maksa veroja. Kyllä vaan maksavat. Kelan päivärahasta menee 20 % ja liiton 25 %. Ainakaan Kelan päivärahalla ei herroiksi eleillä. V.L.
Kannattaa valita entinen kaupunginjohtaja jatkoon eikä mitään keltanokka etelästä. Sillä menee monta vuotta ennen kuin on perillä asioista.
Yritteliäisyys on hieno ominaisuus. Mutta onko yhteiskunnan järjestämä työnvälitys menettänyt 'suolasta makunsa', kun sen rinnalle on nousemassa 'sutenööri työnvälitys'. Luulen vahvasti, ettei ainakaan tekijälle ropise enempi euroja. Nousisipa Urkki haudastaan. Oksis
Sellaista suhdetta en halua, missä toinen tekee mitä haluaa tai keksii, ja toinen leikkii kotona kilttiä koiranpentua. Se on näkemiin. Turha on minua avuksi, talonmieheksi tai ötökän tappajaksi odotella. Sitä muuttoasi jo odotan, mielenkiinnolla sivusta seuraten.
Rovaniemen ympärivuotista matkailun edistämistä: jokirannan silmänilo, kesämatkailukohde leirintäalue kesäkahviloineen häädetään rumentamasta kaupunkinäkymä, talveksi yleiseen Koskipuistoon tulee maksullinen valopuisto by China ja vastarannalle Ystävyyden puistoon jälleen moottorikelkkaparkki turisteille.
Vaarallinen yhdistelmä: vesisade, pimeys, mustat vaatteet ja heijastiton henkilö, joka puhuu puhelimeen. Käyttäkää oman turvallisuutenne vuoksi heijastinta, on halpa henkivakuutus.
Lopetan äänestämisen. Lapin kansanedustajat "kuuleppako-katopako"-sakkia laidastaan. Lapin asiat ovat vasikanhännän nokassa. Tyhjän saa pyytämättäkin.
Hurjaa kyytiä, pillit päällä meni kaksi ambulanssia Länskään. Mitäpä jos olisi pitänyt Rovaniemelle ajaa?
Pallashotellin alue luonnollinen osa Muoniossa. Meidän muoniolaisten tulisi muistaa, miten tiukasti vastustettiin 70-luvun alussa Matkailuliiton ja Kittilän suunnitelmia Pallashotellin kehittämiseksi ja laajentamiseksi. Uhkasivat Muoniossa tehtyjä investointeja. Pikkuisen hävettää.
Typerää pitää ympäri lääniä terveyskeskuksia ja muita lääkäripalveluita auki. Kun rahat on vähissä, turha satsata niitä sairaisiin tai vanhuksiin, ovat pelkkä kuluerä. Rahat pitää laittaa Natolle ja Ukrainaan, siellä niitä tarvitaan.
Perussuomalaiset: maahanmuutto, maahanmuutto, maahanmuutto. Yle Lappi: Rovaniemellä, Rovaniemellä, Rovaniemellä.
Erinomainen kirjoitus Kari Kannala ("Yhteisen tien etsimistä", LK 4.11.). Totta, ei ole perussuomalaisista ratkomaan tulevaisuuden haasteita, ei tämänkään päiväisiin pysty. Se nähty. Asia tiedettiinkin, kokoomus ehkä. Sara Seppänenkin kirjoittelee diipadaapaa koulujen käsitöistä, Afrikan tähdestä ja suvivirsistä.