On harmi, että vähävaraisille tarkoitettuihin ruoan sekä talvitakkien ja sukkien jakoon on pesiytynyt varakasta väkeä, jotka vievät kaiken. Ei ole empatiaa, että joku toinen todella tarvitsisi, kun ei ole rahaa millä ostaa. Eikö tämmöinen ole jo sairautta, häikäilemättömyyttä? Nämä tarvitsisivat ilmaisen jonon psykiatrin puheille. Varmaan menisivät sinnekin, kun ilmaiseksi pääsee.
Tasopalkka pitäisi olla kunnissa käytössä 1.10.2025. Sodankylässä asiasta ei tietoakaan, eikä varsinkaan avoimesta päätöksenteosta. Jatketaan pärstäkertoimen mukaan maksamista.
Nyt kun Tornion IHC:lla paljon junnuja, mitä tekee seura? Ikämiehet saavat peliaikaa. Niilläkö Suomi-sarjaan? Järki hoi. Onhan se mukava papoilla ilmaiseksi harrastaa. Ent. katsoja
Taas oli Misin tie pilattu ajamalla tien leveydeltä pintaan sepeliä.
Venäjän massiivisissa sabotaaseissa ja ilmatilan loukkauksissa Eurooppaan ei ole mitään uutta auringon alla vs. Itä-Puolan valtaus 1939. Valitettavasti kohta sieltä paukkuu kovemmin. Arppa
Kaupunginjohtaja on oikeassa. Koskipuisto on parempi paikka uimahallille. Sijaintina se tukee Ounasvaaran virkistys- ja urheilukäyttöä. Naapurintyttö
Alkaa riittää Rovaniemi-keskeisyys. Maakunnasta tulevat opiskelijat pannaan maksamaan asuntokeinottelijoiden sijoitukset, samoin Rovaniemelle muuttamaan joutuva sairaalapalveluhenkilökunta. Terveyspalvelut siirretään Rovaniemelle, kuten koulutus on jo pitkälle tehty. Yle Lappi Uutiset suoltaa joka päivä Rovaniemen asuntopulaa ja uimahallin sijoituspaikkaa. Haloo, ihmisiä ne ovat muuallakin.
Palestiinalaisjohtaja Abbas: Hamasin ei tule olla mukana palestiinalaishallinnossa, sen tulee luovuttaa aseensa hallinnolle. Palestiinalaiset eivät hyväksy juutalaisvastaisuutta eikä Hamasin 2023 isku edusta palestiinalaisten tahtoa.
Täällä käsi pystyssä. Minua kiinnostaa seurata Viivi& Wagneria ja B. Virtasta.
Hakaristi valjastettiin tuottamaan onnea raskaisiin rikoksiin. Älkää enää viitsikö jankuttaa. Poistettu käytöstä nyt molemmissa maissa, Saksassa ja Suomessa, vihdoin. Kotka tilalla. Eteenpäin, vorwärts.
Kiitos hallitukselle koulurauhan edistämisestä kännykkäkiellon muodossa. Oppimistulokset paranevat. Historiasta kannattaisi poimia käyttöön muitakin hyviä koulukäytäntöjä, kuten kurin ja opettajan auktoriteetin palauttaminen. Luokkakokoa voitaisiin kasvattaa. Rahaa säästyisi tai sitä voitaisiin kohdentaa sinne, missä sitä oikeasti tarvitaan. Kuusi ällää
Jos on pakko valita kahdesta uimahallin paikka, ehdottomasti linja-autoasema. Kuka vanha jalkaisin lähtee köpöttelemään ja kiertämään viimaisten siltojen kautta joen toiselle puolelle? Asuinkeskittymä on keskustassa ja lyhin matka on linja-autoasemalle. Talvella houkutteleva oikopolku jäätietä pitkin on vuosien myötä osoittautunut vaaralliseksi. Matias
Juttelin vanhan ystäväni kanssa, joka toimi vaaleissa lappilaisen ministerin tukimiehenä, ja kysyin, miten hänen mielestä on mennyt Länskän tapaus. Sain kuulla kärjekkään esitelmän maahanmuutosta.
Tehyn Rytkönen, et sitten viitsinyt yhtään perehtyä Laphan suunnitelmaan. Ammuit sen alas typerin perustein. Vai tarvitaanko todella lähihoitaja koulutuksen pyykin pesuun ja kahvin keittämiseen? Saisit hävetä.
Kovat tsempit Kemistä Taina Torvelalle taistelussa lyhytvuokrausongelmia vastaan. Rovaniemellä nyt huono maine asiassa. Kumman munatonta touhua. Asukkaat huomioon.
Sodankylässä osassa kylää eivät pala katuvalot, eikä vastuuhenkilö kunnassa tee mitään. Pitäisikö panna vaihtoon tai opiskelemaan vastuuhenkilö?
Israel tekee kansanmurhaa. Sen toteaa jo Israelin ihmisoikeusjärjestökin. Löytyykö Israelin omilta virallisilta sivuilta tästä tietoa?