Lukijalta

Teks­ta­rit

-

Onko kaikissa Lapin palvelutaloissa käytäntö, että hoitajat käyttävät vanhuksen suihkussa kerran viikossa? Omaisten kuuluu hoitaa muut suihkukerrat.

Pääkaupungin nuoriso on pötkähtämäisillään peukkuun. Trumpin Amerikassa ollaan ottamassa armeija apuun huumediilereitä vastaan. Huumeisiin retkahtaneiden pään silittely ja höpöhoidot siirtyvät historiaan. Kaduilla siirrytään pian uuteen käytäntöön. Seuratkaa mitä Hesassa tapahtuu.

Jotkut nostaa pesästä pudonneita pääskysiä pesään, toiset pelastaa rescue-koiria. Lihaksikkaat, syönnin aikaan kasarmilla olleet ammattisotilaat vetää kilvan vanhoja tankkeja. Nykytankeissa on jo 2 000 hevosvoimaa tehoa ja hipaisukytkimet. Eduksi on, ettei totuus unohdu, kuskin ja ampujan tulee olla hinteliä ja lyhyitä henkilöitä.

Mikä tekstaripalstan Helsinki -viesteissä on jujuna? Mitä haluat niillä sanoa? Hieman outoja. Esimerkiksi ukkosrintama menee Helsingin ohi, on se vaan ihmeellinen paikka. Täh?

Mitäpä, jos uuden auton yksityiskäyttöön ostaakseen pitää luovuttaa kaksi rekisterissä olevaa ajokuntoista yli 15-vuotiasta autoa korvauksetta romutettavaksi. Uuden auton hinnasta on maksettava 50 % käteisellä. Mitä tästä persut ja Purra?

Kaikki eivät muista aikaa, kun veli venäläinen haki Lapista pyöreälamppuista Ladaa. Kelpasi vanha tv, sohva, paku. Nyt Ruotsissa ravaa käytettyjen, kiillotettujen kaksipakoputkisten Audien ja Mersujen ostoporukat. Heille haaveen täyttymys on menneen ajan fossiilihirmu. Sai halvalla ja päätyi loppukäyttäjän liskuun, myös Finni.

Suomenpystykorvakin voi olla tyhjän räkyttäjä. Haukkuherkkä rotu. Epäluuloinenkin vieraita kohtaan. Tietoa löytyy. Tarmokas, iloinenkin. Kouluttaminen tärkeää.

Laphalla tarve kuljettaa potilaita edestakaisin Rovaniemen ja Kemin potilaita. Kannattaa ottaa käyttöön ambulanssilavetti, jolla voidaan samalla kertaa useampi leikkausta odottava potilas.

Kovaääniset, itseään kehuvat ovat usein epävarmoja. Parhaita työntekijöitä ovat hiljaiset puurtajat, eivät huuda eikä juorua.

Kuka on Veitservasassa ällöttävä rosvo,  joka kulkee pari metriä korkean aidan yli marjavarkaissa. Ei ole kykyä kasvattaa itsellä, vaan syö yli kasikymppisiltä. Vie 15-senttiset moton rankajämät. Varmaan joku hyvin kaukaa. Piru peukuttaa. Oksis

Hallitus ja valtiovarainministeriö km-tehtaalle! Valtion raha-asioita hoitamaan finanssiammattilaiset. Ei jaeta varoja muualle, vaan pidetään huoli ahdinkoon ajetuistamme. Ei syydetä rahaa ja hyvinvointialueen maksusitoumuksia maahantulijoille, eikä ylläpidetä murhaajia valtion varoin, vaan karkotetaan maasta. Emme pysty elättämään kaikkia.

Miksi sinä aikuinen rouva huudat kirjastossa lastesi kanssa? Teki taas mieli teille karjaista, että hiljaa. Lukusali toiseen paikkaan, kiitos.

Israel ei voi päättää valtiona, että noin vain valloittaa Gazan. Nyt pitäisi protestoida samaan tapaan kuin Venäjänkin kanssa teemme.

Sara Seppänen, niin kuin puheenjohtajanne leikkauslistasta käy ilmi, Suomi ja tavalliset suomalaiset eivät merkitse hänelle mitään, vain puolue merkitsee. Emme kääriydy Suomen lippuun, emmekä heiluttele Suomen lippua. Nakkaamme kaappiin odottamaan. Liian surullista Suomelle.

Ukrainan ja Venäjän sodalle pitäisi äkkiä löytää ratkaisu, koska tätä menoa loppuvat kaikilta rahat. Paitsi tietysti rikkailta ja asekauppiailta.

Ikäväkseni totesin Simerockin aikana, että vieläkin on suhteellisen heikolla sosiaalisella pääomalla varustettuja sisäasiainministeriön virkamiehiä.

Suomessa rauhan hinta oli luovuttaa osa Karjalasta. Miten Ukrainassa?

Kuinka kauan Israel on sotinut?

Miksi ihmeessä pystykorva pitää pihalle viedä haukkumaan? Koiraa ei pidä päästää haukkumaan ulkona, varsinkaan häkissä. Se ei ole paikka, missä naapureita häiritään. Ei myöskään toivoisi oikeuslaitoksen tätä enää puolustelevan. Virikkeitä ja koulutusta, omistajallekin.