Lukijalta

Teks­ta­rit

-

Ilman lyhytvuokrausta Rovaniemen matkailun kasvu ei olisi mahdollista. Mutkat vedetty otsikossa suoriksi, propagandaa. Tarvitaanko kasvua? Rovaniemen politiikka on mustavalkopolitiikkaa. Entä ongelmat? Niitä varmasti on niin kuin kaikki tietävät. Asukkaat ensin, jotenkin näin.

Kaupunginjohtaja Vainio esittämässä Porokulman tontin kumppanuuskaavoituksen oikaisuvaatimuksen hylkäämistä. Edellisessä kokouksessa hän jääväsi itsensä asian käsittelyn osalta. Eikö hän enää olekaan jäävi?

Bensapumpulla herätty. Puhutaan mieluummin perussuomalaisten täydellisestä tyrmäyksestä vaaleissa, lupausten pettämisestä, Purran ylimielisyydestä köyhiä, työttömiä ja vähävaraisia kohtaan, heiltä leikkaamisesta, ylimielisestä "menkää töihin"-huuteluista – polttoaineenkin käyttäjiltä. Näiden pitäisi enemmänkin olla polttoainetta kritiikkiin.

Tappaminen vaarantaa susikannan (LK 11.7.), kiitos Antti Haataja kirjoituksestasi. Vaikea ymmärtää, että 300–400 sutta saa Suomen hysteeriseksi. Hesarissa hyvä artikkeli "Luontoa ei suojella, se tapetaan". Luontosuhde on vääristynyt. Jos joku koetaan häiritseväksi, se tapetaan. Lupiini

Vihasi seksuaalivähemmistöjä kohtaan vetää hiljaiseksi, myös muiden "Rovaniemen politiikka" - sivuilla. Samaa vihaa, inhoa levittävät. Hirveää kuvaa annatte itsestänne lapsille ja nuorille. Vielä Suomen lippu logona. Häpeäksi lipulle. Kiitos tasa-arvon puolustajat samalla sivulla.

Sara Seppänen, Ari Koponen, Jaana Strandman kirjoittavat, että "woke-hömppä pois kouluista" (LK 4.7.). Aivan hirveää perussuomalaista kuraa, älyvapaata. Sivistysvaliokunnan jäseniä ja kirjoitatte tuollaista roskaa. Miten loukkaavaa.

Jotkut suomalaiset taivastelevat Hamasin panttivankien laihuutta, mutta israelilaisten estämän ruoka-avun vuoksi Gazan lapsien luurankomainen laihuus ei hetkauta.

Yläkemijoen koululle  ruusuja. Koulu alkaa joka päivä klo 9. mallia muille

Ounaskosken sillan jälkeen on linja-autopysäkki. Siitä voi kävellä leirintäalueelle. Katso bussireitit. Ennen meni 1, 3 ja5.

Koulujen kesäloma-asiassa pitää kuunnella opettajia. He ovat alan ammattilaisia, eivät poliitikot. Muutama lisävapaapäivä keväällä ei korvaa kesäkuuta.

Voi sanoa, että aina koirien käytösongelmien takana on asenneongelmainen omistaja, niin kuin tekstarista saimme lukea. Joku ilkkui, että kolme valittajaa pitää olla ennen kuin koiran jatkuva haukkuminen on häiritsevää. Ääliömäisyyden huomaamiseen ei tarvita kuin yksi tekstari.

Toisin kuin pääkirjoitustoimittaja kirjoittaa (LK 7.8.), tuulivoima olisi tarvinnut selvät pelisäännöt ja sääntelyn alun alkaen. Monilta ongelmilta olisi säästytty, eikä hurisevia myllyjä olisi koskaan noussut asutuksien läheisyyteen.

Purran avustajana aloitti persujen propagandalehden Suomen uutisten päätoimittaja, joka myös kyseenalaisen Hommaforumin perustaja. Suomen uutiset ei edes kuulu JSN ohjeiden piiriin.

Kun laivaristeilyaluksille rahaa lypsetään, tulee rahaa lypsää myös kaikille yrittäjille reilusti.

Minut vietiin ensin ambulanssilla Oulusta Rovaniemelle ja siellä oli täyttä, joten päädyin Kemiin. Säästökohde olisi kysyä etukäteen voiko teille tulla? Normaalit ihmiset tekevät ennen vierailua.

Persoonat ja valtiaat Putin ja Trump tapaavat. Jos aselepoa ei tule Ukrainaan, se on yksin herra Zelenskyin syy. Riti rati ralla ja pum, pum, pum.

Professorin johdolla on tutkittu pikkupakettien hakua eri etäisyyksiltä. On havaittu, että kun haku tehdään autolla, ympäristöpäästöt ovat huikeita. Siis sen suurempia mitä kauempana asiakas asuu. Joo, selvä tutkimattakin.

Lopettakaa kakarat yliviritetyillä mopoilla ajaminen keskustassa, lapsetkin kärsivät. Eivätkö vanhempanne sano mitään ylivirittelystä? Kummaa hommaa.

Palestiinan tunnustanut jo 143 maata. Pohjoismaista Ruotsi, Norja ja Islanti. Ehkä jo aika Suomenkin.