Lukijalta

Teks­ta­rit

-

Antti Kokkosen aikana Lapin Kansa oli vielä luonnon ja Lapin ihmisen puolella pääkirjoituksissa, vähitellen lehdestä tullut tuulivoimateollisuuden äänenkannattaja. Säälittävää ja läpinäkyvää lobbausta.

Onko Kemillä varaa ostaa Fibreltä arvottomia maita? Kerrostalotonteille ei kukaan rakenna eikä muillekaan arvottomille maille. Korkeassa talossa työllistetään vain itseä ja tuhlataan. Onko herroilla esittää myönnettyjen rakennuslupien määrää Kemissä viime vuosilta? Entä tilastoja, mitä omaisuutta myyty olemattomilla hinnoilla? Retkiluistelija

Nyt tarkkana Airbnb-majoittajat kenelle annatte äänenne vaaleissa. Vouhkanat kuriin.

Asukkaat, olkaa tarkkoja kenelle ja mille puolueelle äänenne annatte. Varokaa loikkareita ja oman edun tavoittelijoita.

Kaikissa miehissä ja naisissa maskuliinisia ja feminiinisiä ominaisuuksia. Ehkä enemmistölle ei tarkoita mitään. Maskuliinisuutta on tervettä tai epäkypsää, lapsellista. Epäkypsää, lapsellista sen mainostaminen, kuten maskuliininen heteromies. Arvostus luo tilaa ihmisyydelle.

Saarenkylän nuorisoseuran talolla oli 22.3. erittäin mahtava musiikkiteatteriesitys. Nuorisoseuran karaokekerhon tuotantoa. Perinne

Ei Airbnb ole matkailuelinkeinoa, päinvastoin. Airbnb-sijoittajat ovat rehellisten matkailuyritysten syöpä: hyötyvät yrittäjien markkinointityöstä ja tukahduttavat elintilan yritysten investoinneilta.

Masille, Supelle ja Rokkarille kiitos Riipin upeista ulkoilureiteistä! Ulkoilijat

Jaksaa Rollo. Vielä viikko, niin loppuu ylimääräiset lennot ja turistit vähenee. Sitten voidaan rauhassa katsella toistemme happamia ilmeitä taas puoli vuotta ja suunnitella kesän Välimeren matkoja. Mehän ollaan tervetulleita kaikkialle.

Ranualla sitoutumattomien lista ei ole puolueista vieraantumista, vaan osan heistä vallasta luopuneiden ja ilman ohjausta jääneiden kaipuu aikaan entiseen, valtaan. Siihen kun lisätään järjetön tuulivoimafobia, soppa valmis.

Olisi aika päivittää ikäihminen-käsite. Ei ole 65-vuotias, joka usein ja jatkossa pääsääntöisesti on työelämässä. Ikäihmiseksi tulisikin nimittää henkilöitä, jotka yli 75-vuotiaita.

Ketä kiinnostaa jonkun homofobiset kirjoitukset tekstaripalstalla?

On se tiskikone vain mahtava keksintö, ja pyykkikone kaksin verroin mahtavampi.

Hieno Arctic Pride-tapahtuma. Kiitos kaikille. Ihan mahtava juttu. Maskuliininen heteromies

Olisi mukava, jos joku päättäjä haluaisi säilyttää edes lähimetsiä.

Mitä kepukommarit hyötyivät taksilinjan tapolla?

Lestijärven kuntatalous vaurastuu ja verotusta voidaan keventää 27 tuulimyllyn avulla. Pannaan Ranuallakin myllyt pyörimään, niistä hyötyy lopulta kaikki. Rakentaja

Rakennusmääräysten poistuessa tulee runsaasti mahdollisuuksia yrityksille: yön yli auki oleva baari, grilli, metalliverstas, koirien hoitopaikka. Eläköön yrittäjän vapaus.

Taistelimme kodin, uskonnon ja isänmaan puolesta. Muuten olisi ollut sama liittyä Venäjään. Alkuperä on minulle hyväksyttävä syy. Suomessa on mielipiteen ja uskonvapaus. Erään muumimukin nimi on Alkuperää kunnioittaen.

Miksi Suomesta ei karkoteta maahanmuuttajataustaisia rikollisiksi ryhtyneitä? Yhteiskunta heidät on tänne "ottanut". Kun eivät halua sopeutua sääntöihimme, järkevämpää karkotus kuin valtion elätettäväksi jättäminen vankilakierteineen. Ei ole ihmisoikeusrikkomus, jos tällaiset karkotetaan.

Onko rauha edelleen tahdon asia?

Eduskunnassa kansanedustajia ja ministereitä, jotka ovat pitkän linjan yliopisto-opiskelun kautta edenneet puolueiden rattaissa ammattipolitiikoiksi hyvillä eduilla. Heiltä puuttuu täysin ymmärrys laajan Suomen kansalaisten arjesta, asumisesta, työelämästä ja kunta- sekä sote-palveluista.

Uutisissa kerrottiin, että Ivalossa on kahden kuukauden jonot paikallisille hoitoon. Ei se pidä paikkaansa.