Lukijalta

Teks­ta­rit

-

Rakas työkaveri. Voit olla sisimmältäsi toveri ja vasemmistolainen, mutta jätä ideologiasi työpaikan ja työskentelysi ulkopuolelle. Kärkeväkielisyyteesi kyllästynyt.

Jahas, kaupunki on kiinnostunut asukkaiden omista viestintäringeistä. Tarkoitusperät selitetään sinänsä viattomiksi, mutta mihin tämä voi johtaa? Mietitäänpä ensin.

Arpela-Sattajärven tien kunnostukseen rahaa 900  000 euroa. Yllätys. Ministeri Juuso kotoisin tien varrelta. Samaan aikaan ajetaan köyhiä ahtaalle perussuomalaisten saksilla.

Pallopojat myi salassa Kenven ja saivat hallin ja kentän Sauvosaareen. Nyt kaikki voimat kehiin, nämä ei enää valtuustoon. Meidän kemiläisten täytyy varmistaa, että petturit tippuvat, jos kehtaavat olla vielä ehdolla. Meidän Kemi

Hyvä asia, ihmiset panostavat nyt vesistöjen puhdistamiseen. Miäki

Ilman kristittyjä yö laskeutuisi Länsimaiden päälle. Ateistit, liberaalit ja agnostikot saisivat tahtonsa läpi. Ilman opastavaa valoa olisi pelkkää anarkiaa. Kristitty, anna valosi loistaa.

Johanna Ojala-Niemelä äänesti aluevaltuustossa Länskän synnytysten lopettamisen puolesta. Nyt esiintyy muka suurena Länskän puolustajana. Pyhä yksinkertaisuus

Talouskasvua ei saada veroratkaisuilla eikä tuilla, vain yritysten investoinneilla uusiin tuotteisiin ja myynnillä vientimarkkinoille. Korkea aika haastaa yritykset, omistajat ja johto. Yritysten voitot tulee käyttää kehittämiseen, työntekijöiden hyviin palkkoihin ja myyntityöhön eikä osinkojen suuriin jakoihin. EXTJ

Partaterätrappi puoliavoimeen reppuun jouluruuhkassa niin kylläpä lompakkovoro yllättyy. Homma hoidossa.

Ei yrittänytkään remonttifirma tuottaa lisäarvoa ph-remonteissa. Harmi heidän puolesta. Pentti Hinikka

Eduskunnan äänestys taksilaista 19.4.2017: puolesta kesk. 38, ps. 22, kok. 28, vihr. 2, rkp 10 Vastaan sdp 26, vihr. 10, vas. 10, kd. 4. Ei sinisiä tuolloin ollut.

Venäjä sotkee rantojaan heikkokuntoisilla laivoilla Mustallamerellä. Sama vaara Itämerellä, kun samanlaisilla laivoilla kuskataan Venäjän öljyä pimeille markkinoille! Tanska ja Ruotsi voisivat sulkea kontrolloidusti Tanskan salmet rohjuksilta. Katastrofi/sabotaasi ei ole kuin ajasta kiinni. Tiina Haarapääsky

Voin pahoin. Lucia-neito saanut rasistisia viestejä. Joillain jäänyt jotain oppimatta ihmisyydestä. Tässä maassa, jossa valitettavasti rasistinen puolue jopa hallituksessa, riittää vielä tekemistä tällä saralla.

Norjalaishiihtäjien sanotaan olevan urheilussa kiellettyä lääkettä käyttäviä astmasairaita. Lehtitietojen mukaan muutaman vuoden takaa joukossa myös yksi suomalainen naishiihtäjä, kolme mitalia 2018, yksi mitali 2022 olympiakisoissa. Nimi tiedettäneen

Raivostuttavaa, että jouluksikin pitää järjestää sukusirkus. Eikö joulu ole rauhoittumista varten ja puhtaasti ydinperheen juhla. Sukukokoukset voi järjestää vaikka juhannuksena, silloin pääsee ulos karkuun helpommin.

On tosi törkeää, että sekä Ylen että MTV3 uutisten "jymyuutiset" pitää lukea/katsoa netistä. Eihän kaikilla ole siihen mahdollisuutta! Miksei niitä voi kertoa/näyttää uutisissa! Voihan YLE-vero

Keskityttäisiin Rovaniemellä sen asukkaiden hyvinvoinnin ja palveluiden kehittämiseen eikä nyyhkittäisi sitä, ettei turisteilla ole tekemistä. Kyllä on, tukkivat joka paikan.

Lapsille vaaditaan rajoja älylaitteiden käyttöön, mikä hyvä asia. Mutta tylsää on lapsella sitten katsella, kun vanhemmat ovat älylaitteillaan. Vanhemmille myös rajat.

Säälittävää, lapsellista uhriutumista ja hölynpölyä ("Olen näköjään äärilaitaa", LK 16.12.). Hyvä, että olet huomannut olevasi äärilaitaa. 612-kulkue tuomittu Supon, presidentin, pääministerin taholta. Persuministerit hiljaa. Hakaristit natsitervehdykset, näitä nähty. Eivät kuulu Suomen itsenäisyyteen. Epäisänmaallista