Piskuinen jääkiekkomaa Tanska oli todella lähellä yltää yhteen nuorten MM-jääkiekon kaikkien aikojen suurimmista yllätyksistä, mutta lopulta Venäjä selvisi puolivälierätrilleristä säikähdyksellä.
Venäjän vei MM-välieriin joukkueen kapteeni Vladislav Kamenev 4–3-jatkoaikamaalillaan, ja sama mies oli myös tasoittanut ottelun ajassa 59.16.
Tanska sivuaa viimevuotista, kaikkien aikojen parasta sijoitustaan nuorten MM-kiekossa sijoittumalla kahdeksanneksi. Sensaatiomainen pääsy välieriin jäi 44 sekunnin päähän, kun Kamenev viimeisteli maalin läheltä 3–3-osuman. Sitä ennen Emil Christensen oli vienyt Tanskan 3–2-johtoon kesken Venäjän jatkuvan painostuksen. Kolmanteen erään 1–2-tappiolta lähtenyt Venäjä pyssytti erässä peräti 20 laukausta kohti Tanskan maalivahtia Thomas Lillietä, mutta ennen Kamenevin viime minuutin tasoitusta Lillien oli ohittanut vain Artur Lauta.
Kapteeni Kamenev päätti sitten Tanskan turnauksen kymmenminuuttisen jatkoajan puolivälissä, kun hän jatkoi hyvän syöttökuvion päätteeksi kiekon ohi Lillien. Tanskalaismaalivahti torjui ottelussa 42 kertaa, kun venäläisvahti Aleksander Georgiev selvisi 18 torjunnalla.
Venäjä hakee kisoista ensimmäistä nuorten maailmanmestaruuttaan sitten vuoden 2011. Se kohtaa välierissä voittajan ottelusta Yhdysvallat–Tshekki.