Tanja Ry­ti­lah­ti ja Haa­vi­kot aloit­ta­vat uusina K-kaup­piai­na Ro­va­nie­mel­lä

Neljä K-markettia saa tänä syksynä uuden kauppiaan Rovaniemellä.

Tanja Rytilahti (38) aloittaa Rovaniemellä K-Market Pöykkölän kauppiaana 25.syyskuuta. Joulukuussa hän ottaa luotsattavakseen myös K-Market Ounasmetsän. Molemmat kaupat ovat entisiä Siwoja.

Kati Haavikko (34) ja Petri Haavikko (47) aloittavat kauppiasuransa syyskuussa K-Market Rovakadun kauppiaina. Marraskuussa Haavikoiden luotsattavaksi siirtyy myös K-Market Lapinrinne.

Tanja Rytilahti on lähtöisin Inarista, mutta asunut Rovaniemellä kymmenkunta vuotta.
Tanja Rytilahti on lähtöisin Inarista, mutta asunut Rovaniemellä kymmenkunta vuotta.

Kaupan ala on kiehtonut Inarista kotoisin olevaa Tanja Rytilahtea pikkutytöstä asti. Jo yläasteikäisenä hän oli kesätöissä kotipaikkakunnallaan K-kauppa Nykäsessä. Työuraa Siwoissa ja Valintataloissa Rytilahdelle kertyi 20 vuotta, ensin Inarissa ja vuodesta 2005 lähtien Rovaniemellä. Tästä ajasta hän toimi 12 vuotta myymäläpäällikkönä ja monimyymäläpäällikkönä, viimeksi K-Market Nivavaarassa Rovaniemellä.

Työn ohella Tanja Rytilahti on suorittanut lukuisia kaupan alan valmennuksia.

”Kun Kesko osti Suomen Lähikaupan, niin pienen mietinnän jälkeen tuntui luontevalta hakea kauppiasvalmennukseen. Kauppiasura kiehtoo, koska tykkään työskennellä asiakkaiden parissa ja olen tottunut tekemään töitä kelloon katsomatta. Tulenkin olemaan paljon paikalla kaupalla ja asiakkaitten ulottuvilla, Tanja Rytilahti sanoo.

Rytilahden kaupat työllistävät yhteensä noin kymmenen kaupan alan ammattilaista.

Haavikot ovat paljasjalkaisia rovaniemeläisiä: Kati on kotoisin Meltauksesta ja Petri Lehtojärveltä.

Petri Haavikolla on aiempaa kokemusta yrittäjyydestä perheen hirsitaloja valmistavasta yrityksestä, ja asiakaspalvelun korkeakouluna oli taksinkuljettajana vietetty jakso. Kati Haavikko on toiminut kaupan alalla lähes koko työhistoriansa ajan, ja kokemusta on myös tilitoimistosta.

Kauppiasurassa paria kiehtovat mahdollisuus laittaa itsensä likoon, yrittämisen haasteellisuus ja monipuolisuus sekä erilaisten asiakkaiden palveleminen.

”Haluamme että meidät koetaan helposti lähestyttäviksi ja että meitä vedetään hihasta aina kun asiaa on. Vain asiakaspalautteella ja ideoilla kaupastamme tulee sellainen, jota asiakkaat omalta lähikaupaltaan odottavat”, Kati Haavikko korostaa.

Haavikot työllistävät kaupoissaan runsaat kymmenen kaupan alan ammattilaista. Molemmat kaupat ovat entisiä Siwoja.

Ilmoita asiavirheestä