Tänä kesänä on man­sik­ka tiu­kas­sa

Haastavat sääolosuhteet ovat piinanneet mansikkayrittäjiä koko maassa.

Haastavat sääolosuhteet ovat piinanneet mansikkayrittäjiä koko maassa.

Mansikkasato jää tänä kesänä pieneksi. Siihen ovat vaikuttaneet vaikeat sääolosuhteet. Siiran tilan omistaja Tapani Siira kertoo, että kiloja on tulossa vähän.

– Syksy, talvi ja kevät olivat mansikalle ankaria. Syksyllä vesipeltoon tuli pakkanen ja se jäätyi, mikä aiheutti kasvuhäiriöitä ja kuolemaa taimille, kertoo Siira.

Tapani Siira kertoo, että he olivat saaneet taimia odotettua enemmän ja niitä istuttamaan palkattiin koululaisia Oulusta. Työnjohtajana tilalla toimii kuvassa oikealla oleva Yevhenii Horiachkin.
Tapani Siira kertoo, että he olivat saaneet taimia odotettua enemmän ja niitä istuttamaan palkattiin koululaisia Oulusta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä