"Tämä oli meiltä syksyn paras esi­tys", Ro­Ki-luot­si Maso Leh­to­nen my­häi­li, vaikka cup-tai­val päät­tyi­kin Ii­sal­mes­sa ta­sa­pe­liin

Rovaniemen Kiekon tie jääkiekon Suomen cupissa nousi pystyyn puolivälierissä, kun se pelasi perjantaina toisessa osaottelussa Iisalmen Peli-Karhujen vieraana 2-2 (0-1, 2-1, 0-0) tasapelin.

Kun IPK oli voittanut 4-1 ensimmäisen osaottelun keskiviikkona Rovaniemellä, niin se raivasi tiensä välieriin.

Jos RoKi olisi onnistunut nousemaan perjantain ottelussa varsinaisella peliajalla voittoon, olisi jatkopaikka ratkottu heti perään pelatulla 20 minuutin jatkoerällä ja viimeistään voittolaukauskilpailussa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä