Täh­täi­me­nä on­nel­li­sen lehmän maito

Suomalainen maito on tutkitusti laadultaan maailman parasta. Sillä, mitä lasiinsa kaataa, ei periaatteessa ole merkitystä. Maidoissa on kuitenkin hienosäätönsä. Kehoa voi petrata proteiinimaidolla, helliä vatsaa maitojuomalla, vahtia kiloja rasvoja laskemalla. Selkeitä vaihtoehtoja näille sävyeroista huolimatta perusmaidoiksi laskettaville maidoille on tarjolla kaksi: luomu ja Etelä-Pohjanmaalla lanseerattu vapaan lehmän maito. Molemmissa valintakriteerit nojaavat kuluttajan arvomaailmaan.

Suomalaiset juovat eniten maitoa maailmassa, keskimäärin 125 litraa henkeä kohden vuodessa. Vain irlantilaiset pääsevät lähelle tätä määrää.

Kauppojen maitohyllyillä meitä odottaakin maitomaailma, jonka edessä saisi mietiskellä syntyjä syviä kauan, jos tarjonnasta mielisi valita omaan tarpeeseensa tai arvomaailmaansa parhaiten soveltuvan. Hintaa kuitenkaan unohtamatta, sillä nykyisessä taloudellisessa tilanteessa hinta on monille se ainut kriteeri, joka mukaan valinta tehdään.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä