Mies yritti vankilassa ollessaan palkata toisen henkilön järjestämään vahingoittamisen tai vahingoittamaan entistä kumppaniaan, sanoi syyttäjä Helsingin käräjäoikeudessa. Syyttäjän mukaan mies oli valmis maksamaan tehtävästä 8 000–10 000 euroa.
45-vuotiaalle miehelle luettiin syytteet törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta. Mies oli syyttäjän mukaan maksanut 6 500 euroa etukäteismaksua.
Syyttäjän mukaan mies oli myös puhunut myös muille naisen vakavasta vahingoittamisesta tai tämän yli ajamisesta autolla. Tappamisesta ei ollut syyttäjän mukaan ollut puhe.
Mies on aiemmin tuomittu muun muassa entisen naisystävänsä pahoinpitelystä ja vainoamisesta.
Mies kiisti syytteen
Syytteen mukaan tekoaika oli elokuusta 2013 tämän vuoden toukokuuhun ja tänä aikana mies yritti saada myös toisen henkilön toteuttamaan tekoa.
Mies kiisti syytteen. Puolustusasianajajan mukaan mistään ei käy ilmi, että törkeän pahoinpitelyn tunnusmerkistö täyttyisi syytteen kuvaamista tapahtumista. Törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta voidaan tuomita vain, jos se on koskenut vähintään törkeää pahoinpitelyä.
– Jos saisin esittää sellaisen toiveen, että syyttäjä lakkaisi käyttämästä ilmaisua vakava vahingoittaminen, koska se ei itse asiassa tarkoita yhtään mitään tai riitä tuomitsemiseen.
Syyttäjä vastasi sanomalla, että esimerkiksi autolla yli ajamisella tavoitellaan törkeää pahoinpitelyä tai tappoa.
Mies oli myös vankilassa ollessaan puhunut vankilan henkilökunnalle, että tappaisi naisen lapset pelastaakseen lapset naiselta, syyttäjä sanoi.
Syyttäjän mukaan mies oli myös puhunut entiselle naisystävälleen rikoksesta, josta hän saisi vähintään 15 vuoden vankeustuomion.