Syyt­tä­jä: Am­fe­ta­mii­nil­la las­tat­tu auto matkasi Sak­sas­ta lau­tal­la Suomeen ja ajoi Pir­kan­maal­le

Suuressa huumejutussa ainetta takavarikoitiin maastosta ja ostoskeskuksen vessan katosta

Pirkanmaan käräjäoikeudessa alettiin tiistaina puida kymmenien kilojen amfetamiinijuttua. Poliisi on luonnehtinut huumejuttua yhdeksi Suomen kaikkien aikojen suurimmista. Siinä on kyse epäillystä huumeiden salakuljetuksesta, välittämisestä ja hallussapidosta.

Syyttäjän mukaan Suomeen esimerkiksi tuotiin viime kesänä myyntitarkoituksessa Hollannista 30 kiloa amfetamiinia.

Syytettyinä huumerikoksista on 23 ihmistä, minkä lisäksi yhtä syytetään törkeästä rahanpesusta. Suurin osa on alle kolmikymppisiä miehiä.

Lasti purettiin autokorjaamolla

Syyttäjän mukaan viime kesänä hollantilaispariskunta salakuljetti 30 kilon amfetamiinierän Saksasta lautalla Suomeen saatuaan toimeksiannon. Huume oli piilotettu auton rakenteisiin, ja matka jatkui Helsingistä Tampereelle. Huume purettiin auton rakenteista autokorjaamolla.

Huume-erää säilytettiin syyttäjän mukaan asunnoissa Tampereella ja Helsingissä. Siitä takavarikoitiin viime lokakuussa esimerkiksi noin kahdeksan kiloa maastosta Pirkkalasta ja vajaa kilo Lielahtikeskuksesta. Poliisi on kertonut, että tämä noin kilo löytyi Tampereen Lielahdessa kätkettynä ostoskeskuksen vessaan. Se oli piilotettu lasipurkeissa kattolevyjen sisään.

Syyttäjän mukaan erittäin vaarallista huumetta on ollut suuri määrä ja teossa on tavoiteltu huomattavaa taloudellista hyötyä.

Törkeästä rahanpesusta syytetty siirsi syyttäjän mukaan kymmeniätuhansia euroja huumekauppaan liittyviä rahoja ulkomaille viime heinäkuussa.

Osa on syytettynä myös haarassa, jossa syyttäjän mukaan viime syksynä Suomeen tuotiin reilut 19 kiloa amfetamiinia. Myös tämä tuotiin Hollannista Saksan kautta. Epäillyt kuitenkin narahtivat, ja poliisi takavarikoi amfetamiinierän Helsingissä Vuosaaren satamassa.

Vuosaaren käryn jälkeen poliisille kävi ilmi, että amfetamiinia oli salakuljetettu Pirkanmaalle jo kesällä.

Vyyhdessä liikkui syyttäjän mukaan paitsi amfetamiinia myös kokaiinia ja ekstaasia.

Eri mittaisia vankeustuomioita

Syyttäjän kovin rangaistusvaatimus on 13 vuotta vankeutta, kun taas lievin vaatimus on ehdollista vankeutta. Useille syyttäjä vaatii kymmenen vuoden vankeutta. Enimmäkseen epäiltyjä syytetään törkeistä huumerikoksista.

Osalle syytetyistä syyttäjä vaatii kovempaa rangaistusta sillä perusteella, että toiminta on ollut suunnitelmallista ja rikos on tehty osana järjestäytyneen rikollisryhmän toimintaa.

Esitutkinnan aikana poliisi arvioi huumeiden katukauppa-arvoksi noin 2,8 miljoonaa euroa.

–  Kyseessä on Pirkanmaan alueen kaikkien aikojen suurin huumejuttu, ja se on myös Suomen mittakaavassa suurimpien joukossa, rikoskomisario Jari Luoto sanoi maaliskuussa.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä