Syyria hallitsee YK:n turvallisuusneuvoston kokousta Ruotsissa viikonloppuna. Paikalle odotettiin myös YK:n Syyria-erityislähettilästä Staffan de Misturaa, mutta varmuutta hänen tulostaan ei ollut perjantaina.
– On selvää, että Syyria on keskeisessä roolissa. Varmasti se on ykkössijalla työjärjestyksessä, sanoi ulkoministeri Margot Wallström Lundissa ennen tapaamista YK:n pääsihteerin Antonio Guterresin kanssa.
Kokouspaikka on YK:n edesmenneelle pääsihteerille Dag Hammarskjöldille kuulunut tila Backåkrassa Ruotsin etelärannikolla.
Yhdysvaltain ja Venäjän erimielisyyksien Syyrian tilanteesta odotetaan olevan päällimmäisenä tapaamisessa. Kokoukseen osallistuvat Yhdysvaltain ja Venäjän YK-lähettiläät Nikki Haley ja Vasili Nebenzja.