Syr­jäy­ty­nei­den suo­ma­lais­nuor­ten määrä noussut Baltian maiden tasolle

Syrjäytyneiden nuorten määrä on kasvanut Suomessa yli neljä prosenttiyksikköä vuosina 2006–2015, selviää Eurostatin tilastoista. Viime vuonna 15,7 prosenttia 20–24-vuotiaista suomalaisnuorista ei opiskellut tai ollut työelämässä. Osuus on samaa luokkaa esimerkiksi Viron ja Latvian kanssa.

Myös Tanskassa syrjäytyneiden nuorten määrä on kasvanut, mutta luku on edelleen reilusti alle 10 prosenttia. Ruotsissa syrjäytyneiden nuorten määrä on laskenut.

Saksassa kehitys on ollut päinvastaista kuin Suomessa, sillä vuonna 2006 maan syrjäytyneiden nuorten osuus oli 15,2 prosenttia ja viime vuonna enää 9,3 prosenttia.

Syrjäytyneiden nuorten osuus on kasvanut eniten talousvaikeuksista kärsineissä Italiassa, Kreikassa ja Espanjassa.

Asiasta uutisoi ensin Kauppalehti.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä