Tilaajille

Syök­sy­las­kus­sa te­rä­vim­pään kärkeen ha­vit­te­le­va ro­va­nie­me­läi­nen Elian Lehto sen tietää: "Erot hui­pul­la ovat pieniä, joten har­joit­te­lus­sa täytyy jo­kai­ses­sa yk­si­tyis­koh­das­sa olla tark­ka­na"

Elian Lehdon maailmancupin kausi alkaa marraskuun lopulla USA:sta.
Elian Lehdon maailmancupin kausi alkaa marraskuun lopulla USA:sta.
Kuva: Filippo Dias/arkisto

Rovaniemeläisen alppihiihtäjän Elian Lehdon harjoituskauden pääteemana on ollut jalostaa kokonaisvaltaisesti ominaisuuksiaan, jonka myötä nousu syöksylaskun maailmancupin palkintopallille toteutuisi.

– Erot huipulla ovat pieniä, joten harjoittelussa täytyy jokaisessa yksityiskohdassa olla tarkkana. Hyväksi havaittua tekemistä ei ole lähdetty muuttamaan, mutta asioita on tehty entistä huolellisemmin, Lehto kuvailee.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä