Sy­dän­li­has­tu­leh­duk­sen sai­ras­ta­nut Leevi Mutru joutuu har­joi­tus­tauol­le – Pe­kin­gin olym­pia­mat­ka jää väliin

Leevi Mutru joutuu pakolliselle harjoitustauolle.
Leevi Mutru joutuu pakolliselle harjoitustauolle.
Kuva: Jussi Leinonen

Yhdistetyn maajoukkueurheilija Leevi Mutru joutuu harjoitus- ja kilpailutauolle, eikä häntä nähdä helmikuussa kilpailtavissa Pekingin olympialaisissa.

Hankalan maailmancup-kauden avauksen jälkeen nousukuntoon päässyt Mutru sairastui joulun jälkeen flunssaan, jota seurasivat tuntemukset rinnan ja sydämen alueella. Mutru hakeutui tutkimuksiin, ja magneettikuvauksessa urheilijalla todettiin sairastettu sydänlihastulehdus.

Mutrun, 26, lepo- ja hoitojakson arvioidaan kestävän kuukaudesta kolmeen kuukauteen.

– Palo urheiluun on edelleen kova, se ei ole hiipunut. Mutta voidakseni olla urheilija myös tulevaisuudessa, on tässä kohtaa mentävä terveys edellä ja maltettava toipua rauhassa. Riskejä en myöskään isänä halua ottaa, perhekin tarvitsee minua, Mutru sanoi Hiihtoliiton tiedotteessa.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä