Susanna Saa­pun­ki hur­jas­te­li MM-vii­meis­te­lys­sä – reit­ti­en­nä­tys parani Dar­fas­sa liki 5 mi­nuut­tia

Miesten voittaja oli pari minuuttia normaalia lähempänä.

Vuorijuoksija Susanna Saapungin kuntokello käy arvokisa-aikaa. Viimeistely tasan viikon kuluttua käytävään MM-nousukisaan Itävallan Innsbruckissa sujui erinomaisesti Italian Darfassa. Rovaniemeläinen voitti naisten kisan uudella reittiennätyksellä.

Nousukisassa matkana oli 7 kilometriä, jossa nousumetrejä kertyi 1080. Saapungin voittoajaksi kellotettiin 49.05. Hän oli hämmentävän ylivoimainen, sillä Italian Valentina Belotti ja Irlannin Sara McCormack jäivät yli kolmen minuutin päähän.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä