Miesten lentopallomaajoukkueen nousu kovasta alkulohkosta MM-kisojen jatkopeleihin yllätti monet urheilufanit, ja myös kansainvälinen lentopalloyhteisö on kuvannut olympiavoittaja Ranskan pudottamista sensaatioksi.
Suomen hakkuri Joonas Jokela vakuuttaa kuitenkin, että joukkueella on ollut vuoden takaisesta lohkoarvonnasta lähtien vahva usko jatkopaikkaan.
– Me lähdimme kisoihin sellaisella välitavoitteella, että pääsemme lohkosta jatkoon. Sen jälkeen se onkin sitten kolikonheittoa, Jokela kuvaa.
Veljekset-lempinimeä käyttävä maajoukkue hioutui yhtenäiseksi toukokuun alussa alkaneessa leirityksessä, jonka lomaan mahtui suomalaisittain historiallinen ykköstila Euroopan Kultaisessa liigassa.
– Olemme kulkeneet pitkän pätkän yhdessä. Olen ollut kämppikseni Antti Ronkaisen kanssa yhdessä enemmän kuin mitä olen ollut kotona, Jokela ynnäsi kesää.
Hän ja kapteeni Ronkainen olivat joukkuekavereita aikoinaan oululaisessa Ettassa, ja yhteiselo on sujunut myös Suomi-verkkareissa.
Suomi jatkaa MM-turnausta sunnuntaina kohtaamalla Belgian. Asetelmat ovat ennakkoon tasaiset, sillä Belgia on maailmanrankingissa 15:s ja Suomi 18:s. Numerot eivät Jokelaa kuitenkaan hämää.
– Belgia ei pelannut kesällä Euroopan liigaa, ja siltä jäi rankingpisteitä saamatta, Jokela muistutti.
MM-kisojen neljännesvälierien 16 joukkueesta peräti 11 on eurooppalaisia, eikä Jokelakaan löydä MM-kisapeleistä suurta eroa kokemiinsa kaksiin Euroopan mestaruuskisoihin. Brasilian putoaminen kuitenkin yllätti Jokelankin.
Hyökkäyksiä kovalla tahdilla päättävä hakkuri luottaa suomalaisten yhtenäisyyteen, jossa vastuu jakaantuu tasaisesti. Ilman tappioita alkulohkon pelannut Belgia on enemmän parin tähtipelaajan varassa. Joukkueen ykkösnimet ovat Italiassa pelaava hakkuri Ferre Reggers ja Venäjällä uraansa jatkava yleispelaaja Sam Deroo.
Belgia kelpuuttaa maajoukkueeseensa myös Venäjällä rahaa takovan pelaajan, toisin kuin Suomi, jonka monivuotinen maajoukkuelibero Lauri Kerminen on ollut vuodesta 2022 sivussa.
Päävalmentaja Olli Kunnarin luotsaama Suomi muutti perjantaina Filippiineillä lähemmäs sunnuntain pelipaikkaansa, Pasau Cityyn. Muuttomatka oli maltillinen parikymmentä minuuttia, mutta edessä on uuteen halliin totuttelu.
Myös päivärytmi menee viikonloppuna uusiksi, sillä alkulohkon kahden aamupäiväottelun sijaan Belgia-peli alkaa kello 20 paikallista aikaa (kello 15 Suomen aikaa).
– Pääsemme lähemmäs lentopalloilijan normaalia rytmiä. Pelipäivänä on aamutreenit, ja ehtii ottaa päiväunetkin, Jokela sanoi.
– Sunnuntaina laitamme kaiken peliin. Muuta en uskalla luvata, Jokela sanoi.
Jokela oli yleispelaaja Luka Marttilan kanssa Suomen parhaita hyökkääjiä alkulohkossa. Etelä-Korea-pelissä hän joutui hakkurille epätyypillisesti välillä myös aloitusten vastaanottajaksi, kun Suomi taktikoi Marttilalle hyökkäyspaikkaa.
– Parempi kun en olisi ottanut yhtään vastaanottoa. Se oli niin pahan näköistä, Jokela naurahti.
Suomen miesten kaikkien aikojen paras MM-sijoitus on yhdeksäs vuodelta 2014. Belgia-voitto laittaisi tilastot uusiksi, sillä puolivälieriin etenee kahdeksan joukkuetta.
Sensaatiomaisesti 16 parhaan joukkoon edenneen Suomen miesten lentopallomaajoukkueen keskipelaaja Petteri Tyynismaa komeilee MM-kisojen torjuntatilaston ykkösenä Filippiineillä, Lentopalloliitto kertoi tiedotteessaan. Tyynismaa otti kolmessa alkulohkon ottelussa 12 torjuntaa, mikä riitti tilaston ykköspaikkaan yhden erolla ennen Slovenian Jan Kozamernikiä.
Viime sunnuntaina Argentiinaa vastaan Tyynismaa torjui vastustajan hyökkäyksen kuudesti ja tiistaina Ranskaa vastaan viidesti. Jatkopaikan torstaina sinetöineessä Etelä-Korea-ottelussa Kortesjärven Järvi-Veikkojen kasvatille merkittiin yksi torjunta.
Hyökkäystilastossa Suomen hakkuri Joonas Jokela oli alkulohkojen neljänneksi paras pistemies ja neljänneksi eniten hyökkäyspisteitä tehnyt pelaaja. Jokela teki alkusarjaan 22,3 pistettä ottelua kohden eli 67 pistettä. Niistä 59 kertyi hyökkäyksillä, loput aloitussyötöillä (6) ja torjunnoilla (2).
Pistetilaston ykkönen oli Suomen neljännesvälierävastustajan Belgian hakkuri Ferre Reggers 73 pisteellä. Suomen yleispelaaja Luka Marttila oli kuudenneksi paras pistemies 19,3 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla. Hyökkäyspisteissä Jokela oli neljäs ja 50 hyökkäyspistettä tehnyt Marttila viides. Aloitusten vastaanotossa Marttila oli alkulohkon 20:s 56 prosentin tarkkuudella.
Ässäsyötöillä vastustajaa kiusasi eniten Hollannin Michiel Ahyi, joka syötti 12 ässää. Suomalaisista kukaan ei yltänyt ässätilastossa kymmenen parhaan joukkoon.
Belgian Reggers on hyökkäämisen lisäksi kova vastus myös aloitussyöttäjänä. Hänen kädestään lähti alkulohkossa turnauksen kolmanneksi kovin syöttö 129,3 kilometrin tuntinopeudella. Romanian Robert Aciobanitei ja Puolan Wilfredo Leon laittoivat pallolle kyytiä yli 130 kilometrin tuntinopeudella.