Suomi tukee tiu­kas­ti Uk­rai­nan it­se­mää­rää­mi­soi­keut­ta: "Ve­nä­jän on va­pau­tet­ta­va pe­rus­teet­to­mas­ti van­gi­tut uk­rai­na­lai­set"

Krimin valtauksesta tulee maanantaina kuluneeksi viisi vuotta. Suomen ulkoministeriö antoi nykytilanteesta lausunnon.

Krimin laittomasta liittämisestä Venäjään on tullut kuluneeksi viisi vuotta.

Suomen ulkoministeriö huomioi vuosipäivän eilen lausunnolla, jossa se tuomitsee Venäjän toimet kansainvälisen oikeuden ja YK:n peruskirjan vastaisina.

Lausunnon mukaan Suomi antaa vahvan tuen Ukrainan itsenäisyydelle ja itsemääräämisoikeudelle sekä alueelliselle koskemattomuudelle.

Suomi ei tunnusta Krimiä osaksi Venäjää. Sen sijaan maamme jatkaa EU-linjan mukaista laittoman liittämisen tunnustamattomuuspolitiikkaa ja tukee Venäjään kohdistettuja rajoituksia.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä