Suomi lä­het­tää droo­nin­tor­jun­ta­osas­ton tur­vaa­maan Tanskan il­ma­ti­laa

Kööpenhaminassa on keskiviikkona EU-johtajien epävirallinen huippukokous, jossa keskustellaan Euroopan puolustuksen ja Ukrainan tuen vahvistamisesta.
Kööpenhaminassa on keskiviikkona EU-johtajien epävirallinen huippukokous, jossa keskustellaan Euroopan puolustuksen ja Ukrainan tuen vahvistamisesta.
Kuva: Timo Jaakonaho / Lehtikuva

Suomi osallistuu Tanskan ilmatilan turvaamiseen droonien tunnistamiseen ja torjumiseen kykenevällä sotilasosastolla, tiedottaa puolustusministeriö. Päätös on vastaus Tanskan pyyntöön turvata maan ilmatilaa Tanskassa pidettävin kansainvälisten kokousten aikana.

Ministeriön mukaan suomalaisosasto asetetaan Tanskan johtoon ja Tanskan viranomaiset johtavat kokonaisoperaatiota.

Puolustusministeri Antti Häkkäsen (kok.) mukaan Suomi osoittaa osallistumisellaan konkreettista tukeaan toista Pohjoismaata ja Nato-liittolaista kohtaan.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä