Suo­ma­lai­sil­le ka­saan­tui Dohan MM-ki­so­jen al­ku­eris­tä ja kar­sin­nois­ta vain kar­siu­tu­mi­sia

Doha

Dohan MM-kisojen avauspäivä hämärtyi suomalaisittain synkällä tavalla. Alkuerät ja karsintakilpailut komealla Khalifa-stadionilla tarjosivat Suomen joukkueelle vain pettymyksiä.

Keskimatkojen juoksija Sara Kuivisto pääsi suomalaista lähimmäksi jatkopaikkaa, kun hän juoksi 800 metrin alkuerissä erässään kuudenneksi ja aikavertailussa sijalle 20.

Kuivisto olisi ottanut paikan välieriin taktisesti viisaammalla juoksulla, sillä hän jäi siitä vain 0,22 sekuntia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä