Heikot jäät: Sulan reu­nal­le jätetty pulkka ai­heut­ti mit­ta­van pe­las­tus­ope­raa­tion Ro­va­nie­mel­lä – "Jos huomaat jäällä liik­ku­via tu­ris­te­ja, saa huutaa"

Huutokaupat: Met­sä­hal­li­tus myy huu­to­kau­pal­la au­tio­tu­van Kevon luon­non­puis­tos­ta – "myy­dään vaikka muu­ta­mal­la kym­pil­lä"

Pääkirjoitus : Pe­rus­suo­ma­lai­set ei ole luo­pu­nut EU-ero­haa­veis­taan – se on yl­lät­tä­vää ti­lan­tees­sa, missä Suomen erosta hyö­tyi­si vain hyök­käys­so­taa käyvä Venäjä

Suo­ma­lais­fi­naa­lit hui­pen­ta­vat ki­sa­päi­vän Mün­che­nis­sä

München
Viivi Lehikoinen juoksee 400 metrin aitojen finaalissa klo 22.45.
Viivi Lehikoinen juoksee 400 metrin aitojen finaalissa klo 22.45.
Kuva: SUL

Yleisurheilun EM-kilpailujen viidentenä päivänä on kovat suomalaispanokset.

Lassi Etelätalo, Toni Kuusela ja Toni Keränen aloittavat kisapäivän keihäskarsinnassa, joka heitetään kahdessa ryhmässä kello 11 Suomen aikaa alkaen. Aamukilpailuissa mukana on myös muun muassa Sara Kuivisto 800 metrin välierissä

Illan herkkupaloihin kuuluvat Senni Salmisen sekä Kristiina Mäkelän kolmiloikkafinaali kello 21.55, Topi Raitasen 3 000 metrin estejuoksufinaali kello 22 ja Viivi Lehikoisen 400 metrin aitajuoksufinaali kello 22.45.

Perjantain EM-kisaohjelma

Perjantai 19.8.

TV2 ja Yle Areena klo 10.40–13.10 ja klo 21.15–23.30. Yle Puhe klo 11.00–13.00 ja klo 21.20–23.30

klo 11.00 M 4x100 m, alkuerät Suomi (Niko Kangasoja/Oskari Lehtonen/Samuel Purola/Samuli Samuelsson/Eino Vuori/Santeri Örn)

klo 11.00 M keihäs, karsinta, ryhmä A Yle AreenaLassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela

klo 11.05 N korkeus, karsinta Yle Areena Ella Junnila, Sini Lällä, Heta Tuuri

klo 11.25 N 4x100 m, alkuerät Suomi (Anniina Kortetmaa/Johanna Kylmänen/Aino Pulkkinen/Anna Pursiainen/Jenna Kokkonen)

klo 11.50 N 800 m, välierät, Sara Kuivisto

klo 12.10 M 4x400 m, alkuerät

klo 12.15 M keihäs, karsinta, ryhmä B Yle Areena Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela

klo 12.40 N 4x400 m, alkuerät Suomi (Mette Baas/Kristiina Halonen/Viivi Lehikoinen/Veera Mattila/Eveliina Määttänen/Aino Pulkkinen/Milja Thureson)

klo 21.20 M kiekko, finaali

klo 21.27 M 800 m, välierät

klo 21.45 N 1 500 m, finaali

klo 21.55 N kolmiloikka, finaali (Kristiina Mäkelä, Senni Salminen)

klo 22.00 M 3 000 m ej, finaali

klo 22.20 M 200 m, finaali

klo 22.45 N 400 m aj, finaali (Viivi Lehikoinen)

klo 23.00 M 400 m aj, finaali

klo 23.22 N 200 m, finaali