Suomalaisten suuntaavat yhä useammin lomamatkansa ulkomaille. Viime vuonna suomalaiset tekivät ulkomaille reilut 8 miljoonaa vapaa-ajan matkaa. Kotimaanmatkojen määrä oli 26 miljoonaa, mutta maksullista majoitusta sisältävien matkojen määrä oli vain noin 6 miljoonaa.
Suomalaiset viettävät öitä maksullisessa majoituksessa kotimaassa eurooppalaisittain harvoin. Sen selittää Matkailualan tutkimus- ja koulutusinstituutin tutkijan Johan Edelheimin mukaan kesämökkien runsas määrä Suomessa.
–Meillä nukutaan sukulaisten saunakamareissa ja syödään Lidlin makkaraa siinä missä Keski-Euroopassa yövytään hotelleissa tai hostelleissa ja syödään ravintoloissa, Edelheim toteaa.
Matkailun trendi on kuitenkin selvä: ulkomaanmatkailun suosio kasvaa ja kotimaanmatkailu tekee aaltoliikettä, mutta pysyy isossa kuvassa paikallaan. Edelheimin mukaan matkustusinnon kehitys on monen tekijän summa, mutta halpalentoyhtiöiden tulo markkinoille selittää viime vuosien kehitystä paljon.
–Ihmiset matkustavat ulkomaille entistä lyhyemmille lomille lentäen, ja se syö kysyntää kotimaan lomista. Se käy järkiin kun ajattelee, että Helsingistä saattaa päästä Pariisiin alle 40 eurolla, Edelheim sanoo.
Matkailu-, hotelli- ja ravintola-alan edunvalvontajärjestö MaRa:n toimitusjohtajan Timo Lapin mukaan keskeinen syy ulkomaanmatkailun suosion kasvuun kotimaan kustannuksella liittyy hintatasoon.
–Meillä on yleissitovat työehtosopimukset, kalliit palkan sivukulut ja kova verotus. Jos vertaa vaikkapa Espanjaan, ei Suomen ole mahdollisuutta kilpailla hinnalla, Lappi toteaa.
Kotimaan matkailun kalleus mietityttää myös Helsingin keskustassa kierteleviä suomalaisturisteja. Tiettyjen asioiden olisi oltava edullisempia, jotta matkailun houkuttelevuus lisääntyisi, pohtii perheensä kanssa Suomenlinnan-lauttaa odotteleva Outi Keränen .
–Majoituksen pitäisi olla halvempaa. Hotellithan ovat Suomessa tosi kalliita, Keränen toteaa.
Ulkomaille rohkaisee lähtemään esimerkiksi se, että ruokailu siellä on edullista. Pirkkalasta kotoisin oleva perhe kertoo kuitenkin tekevänsä säännöllisesti myös kotimaan matkoja. Nyt Helsingin jälkeen olisi tarkoitus suunnata Kouvolassa sijaitsevaan Tykkimäen huvipuistoon.
–Tosi paljon tulee mieleen kohteita, joihin pitäisi mennä, Keränen toteaa.