Tähtijuttu: Kan­sal­lis­puis­to kas­vat­ti Sal­la­tun­tu­rin ve­to­voi­maa

Linnan juhlat: Saitko kutsun Linnan juh­liin? Il­mi­an­na itsesi tai tut­ta­va­si Lapin Kansan toi­mi­tuk­sel­le

Äänestys: Mikä on vuoden 2022 sy­käh­dyt­tä­vin lap­pi­lai­nen ur­hei­lu­ta­pah­tu­ma?

Mainos Black Friday -tarjouksena Lapin Kansa Digi 3 kk 1 kk hinnalla! Tilaa tästä.

Sun­nun­tain tu­los­pörs­si TÄSSÄ

Yleisurheilu

POSIO:

Kaarlon juoksu Maaninkavaarassa:

Lapset 1 km: 1) Elias Säkkinen 2.13,0, 2) Väinö Ollila 2.49,0, 3) Emilia Säkkinen 4.33,0, 4) Hilma Posio 4.40,0, 5) Pertti Latvala 28.13,2.

Kilpasarja miehet 15 km: 1) Ron Åberg 1.00.00,7, 2) Eino Vuollet 1.01.41,7, 3) Antti Häkämies 1.02.12,1, 4) Eero Vuollet PosionPyrint 1.03.35,6.

Kilpasarja naiset 15 km:1) Maija Kaisanlahti 1.07.49,0, 2) Riitta Mursu 1.24.59,6.

Kilpasarja miehet 9 km: 1) Elias Valikainen InarYrit 33.09,3, 2) Lassi Juhanoja PaimUrh 34.20,9, 3) Kristian Väänänen PosionPyrint 35.54,3, 4) Roope Sormunen SumiaistKunt 36.03,2, 5) Ossi Ruha 41.54,9, 6) Kari Tauriainen KuusErä-Veik 46.12,2, 7) Veli Jumisko

PosionPyrint 46.38,4.

Kilpasarja naiset 9 km: 1) Johanna Peiponen RovanLapp 31.10,9, 2) Sanna Soudunsaari 42.06,2, 3) Sini Ruokanen 44.44,7, 4) Marika

Mourujärvi 50.14,2, 5) Essi Maaninka-Mäkinen 53.03,1.

Kuntosarja 5 km: 1) Timo Maaninka 28.02,1, 2) Tuukka Maaninka 29.13,3, 3) Janika Vuollet 29.52,2, 4) Lauri Vuollet 30.02,8, 5) Kalle Punto 30.10,9, 6) Veikko Imponen KemijUrh 30.55,0, 7) Veeti Huokuniemi 31.55,8, 8) Riitta Laatikainen 32.38,9, 9) Marianne Lehtovaara 32.43,6, 10) Tuomas Laatikainen 33.17,5, 11) Seppo Linjakumpu 33.52,6, 12) Hannu Kulmunki 34.36,1, 13) Kuisma Suopela 35.47,8, 14) Sylvi Häkämies 35.49,2, 15) Siiri Häkämies 36.36,5, 16) Ella Ollila 36.48,8, 17) Kerttu Mourujärvi 37.29,0, 18) Siiri Mursu 37.58,3, 19) Kari Sanelma 39.30,1, 20) Taisto Kylmäniemi 39.30,4, 21) Timo Korva 39.41,0, 22) Topias Maaninka 39.44,9, 23)

Kaarlo Maaninka 40.00,5, 24) Jennika Maaninka 40.00,7, 25) Milla Maaninka 40.33,3, 26) Ilkka Korva 43.41,6, 27) Matti Luokkanen 44.31,2, 28) Mirka Mourujärvi 44.33,8, 29) Minna Ruokamo 44.34,2, 30) Tea Tissari 44.34,7, 31) Johanna Mursu 44.46,4, 32) Risto Salow 45.23,9, 33) Laura Määttä 47.58,7, 34) Jani Mourujärvi 47.58,9, 35) Tero Lehtinen 50.28,3, 36) Anitta Lehtinen 50.51,6, 37) Risto Kalermoi 50.51,8, 38) Mauri Kivelä 53.00,5, 39) Reetta Häkämies 55.25,9, 40) Veikko Huuskonen 55.26,5, 41) Vesa Huokuniemi 55.27,3,42) Tarmo Mourujärvi 56.39,4, 43) Olavi Mourujärvi 56.40,5, 44) Aune Mourujärvi 58.31,7, 45) Leila Kivimäki 1.01.17,1, 46) Meri Kamunen 1.01.58,6, 47) Satu Maaninka 1.03.00,6.

PUDASJÄRVI:

13. Huippukymppi Iso-Syötteellä:

Miehet: 1) Samuli Hussa PudU 35,44, 2) Juho Hyyryläinen VaalKa 37,24, 3) Joonas Rinne SaarijPu 39,57, 4) Eero Tolonen RokRy 42,39, 5) Antti Pohjanvesi PudU 44,48, 6) Jukka Illikainen Pudasjärvi 45,53.

M50: 1) Kari Kokko UtajU 47,37, 2) Jukka Kunnari AlPi 48,28, 3) Pekka Laurila-Harju Kiiminki 49,12.

Naiset: 1) Mari Laakkonen PudU 40,52, 2) Henna Vanhanen PudU 42,04, 3) Emmi Hanhimäki Oulu 44,50, 4) Marjo Vesala PudU 46,47,  5) Virpi Ansio 47,55, 6) Anne Vuoti YppU 1.19,33.

YLITORNIO:

Ainiovaaran ympärijuoksu 5,7 km:

P16: 1) Touko Rossi 25.27, 2) Eelis Pasula 32.04.

Miehet: 1) Jussi Herttuala 20.34, 2) Ilkka Välitalo 20.57, 3) Antti Nulu 23.13, 4) Juhani Laakkonen 23.33, 5) Tommi Collin 24.51, 6) Marko Hyrkäs 26.16, 7) Ville Uusimäki 26.26, 8) Jyrki Uusimäki 29.05, 9) Reijo Naalisvaara 30.02.

Naiset: 1) Henna Korpi 23.46, 2) Mari Herttuala  24.39, 3) Kaisa Salminen 27.16.

ODERZO, ITALIA:

Kv. alle 20-vuotiaiden tiejuoksu "Trofeo Opitergi"

M19 10 km: 1) Joad Martinho Ranska 29.54, 2) Matthew Ramsden Britannia 29,57, 3) Stefano Cecere Italia 29.57 ... 16) Mikko Kauppinen Suomi 31.53, 18) Arash Ahmad Gul Suomi 31.54, 41) Joel Vuohtoniemi Suomi 34.51.

M19 Joukkuekilpailu: 1) Ranska, 2) Italia, 3) Britannia ... 8) Suomi.

N19 5 km: 1) Ilona Mononen Suomi 16.53, 2) Greta Settino Italia 16.58, 3) Melissande Jourdan Ranska 17.02 ... 25) Emma Ranta Suomi 17.59, 32) Melissa Kykyri Suomi 18.31.

N19 Joukkuekilpailu: 1) Ranska, 2) Italia, 3) Britannia ... 6) Suomi.

Suunnistus

PORVOO:

Viestiliigan 7/7 kilpailut:

Naiset (4,4 km+4,4 km+5,7 km): 1) Tampereen Pyrintö 1.51.57 (Anni Haanpää, Saila Kinni, Venla Harju), 2) Paimion Rasti 1.52.00 (Inga Dambe, Milja Väätäjä, Ina Westerlund), 3) Jämsän Retki-Veikot 2.03.50 (Merja Rantanen, Hilla Pitkänen, Venla Taulavuori), 4) Kangasala SK 2.03.57, 5) MS Parma 2.05.42, 6) Rastikarhut 2.05.45..  14) SK Pohjantähti 1 2.16.03 (Marttiina Joensuu, Heini Wennmann, Kirsi Nurmi).

Miehet (6,2 km+6,2 km+7,2 km): 1) Paimion Rasti 2.14.17 (Ari-Pekka Joensuu, Jonas Jern, Topias Arola), 2) Koovee 2.14.18 (Joni Hirvikallio, Jarno Parkkinen, Lauri Sild), 3) Turun Suunnistajat 2.14.30 (Laurits Bidstrup Möller, Touko Seppä, Daniil Fomin), 4) Tampereen Pyrintö 2.14.54, 5) Helsingin Suunnistajat 2.15.06, 6) Lynx 2.20.04.

Viestiliigan 2022 loppupisteet

Naiset: 1) Tampereen Pyrintö 615, 2) Rastikarhut 530, 3) Paimion Rasti 525, 4) Lahden Suunnistajat 485, 5) Helsingin Suunnistajat 364

Miehet: 1) Koovee 660, 2) Helsingin Suunnistajat 500, 3) Paimion Rasti 493, 4) Turun Metsänkävijät 475, 5) Ikaalisten Nouseva-Voima 409 .

POSIO

Yösuunnistuksen Lapin aluemestaruuskisat ja Posiorastit Hevosniemen kartalla. Am-kisassa oli 25 ja Posio-rasteilla 15 osanottajaa.

H21, 6,3 km: 1) Roope Sormunen JRV, 50.43, 2) Matti Oikarinen S-2000, 1.04.08, 3) Jarno Kemppainen S-2000, 1.29.02.

D21, 5,7 km: 1) Sanna Soudunsaari PosPy, 1.10.11.

H14, 2,4 km: 1) Oiva Oikarinen S-2000, 27.54, 2) Samuel Hyry PosPy, 39.38.

H16, 3,3 km: 1) Lauri Kultima LapVe, 31.26.

D40, 4,5 km: 1) Nina Frant S-2000, 1.12.19.

D50, 3,3 km: 1) Anu Gretschel KEV, 43.58, 2) Lone-Maria Holopainen S-2000, 1.12.39, 3) Marjo Ruokamo PosPy, 1.20.39.

D70, 2,4 km: 1) Tuula Haase OH, 51.40.

H40 5,7 km: 1) Markus Ronkainen LapVe, 1.08.28, 2) Mikko Mursu PosPy, 1.10.54, 3) Risto Ponkala AlatPi, 1.30.53.

H50, 5,7 km: 1) Petri Mourujärvi OH, 57.18, 2) Juha Kultima LapVe, 1.18.07, 3) Sauli Tuomaala S-2000, 1.25.35, 4) Veli Jumisko PosPy, 1.26.05, 5) Jarmo Pyhtinen PosPy, 1.34.37.

H60, 4,5 km:  1) Anse Määttä PosPy, 59.21, 2) Tapio Tahkola KEV, 1.01.52, 3) Seppo Linjakumpu KEV, 1.10.04, 4) Timo Ronkainen KEV, 1.15.14.

H70 3,3 km: 1) Timo Juujärvi OH, 45.07, 2) Lauri Mustonen AlatPi, 50.32.

Kunto A, 5,7 km: 1) Sakari Ollila -, 1.13.44, 2) Veeti Huokuniemi -, 1.31.59.

Kunto B, 3,3 km: 1) Jaakko Hyry 39.14, 2) Arja Harjuautti  51.53, 3) Sofia Ervasti ja Saara Soudunsaari  1.01.39, 4) Pillerinpyörittäjät 1.03.26.

Kunto C, 1,4 km: 1) Sylvi Häkämies, Siiri Häkämies, Miki Kim ja Oiva Soudunsaari  37.00, 2) Veeti ja Sanna Hyry 41.32.

Rullahiihto

VUOKATTI:

Rullahiihdon SM-kilpailut:

2. päivä:

Miehet, 16 km (v): Lauri Lepistö Jämin Jänne 34.27,35, 2) Remi Lindholm Imatran Urheilijat 14,35 sekuntia jäljessä, 3) Ville Ahonen Imatran Urheilijat –28,06, 4) Oskari Hökkä Taivalkosken Metsä-Veikot –37,11, 5) Markus Vuorela  Jämin Jänne –42,73, 6) Miro Karppanen Imatran Urh –48,85, 7) Arsi Ruuskanen  KEV –59,86, 8) Miska Poikkimäki         Vuokatti Ski Team –1.03,26, 9) Perttu Hyvärinen PHS –1.05,19, 10) Niko Anttola Visa Ski Team Kemi –1.08,67, 11) Juuso Haarala Pohti SkiTeam –1.08,83, 12) Juuso Tossavainen KEV –1.14,30, 13) Niko Husu KEV –1.41,47, 14) Aleksi Parttimaa SkiTeam 105 –1.46,32, 15) Olli-Pekka Laitila Vehkalahden Veikot –1.54,95 ..18) Alexander Ståhlberg    IF Minken –2.01,71, 20) Olli Ahonen Imatran Urh –2.27,37, 23) Joonas Sarkkinen PHS –2.41,13, 24) Jarkko Kukkonen Visa Ski Team Kemi –2.59,88. Maaliin 40.

Naiset, 12 km (v): 1) Krista Pärmäkoski 28.40,49, 2) Kerttu Niskanen –11,09, 3) Eveliina Piippo Vuokatti Ski Team Kainuu –33,72,  4) Jasmi Joensuu –1.13,70, 5) Anne Kyllönen KHS –1.40,56,  6) Jasmin Kähärä  Vuokatti Ski Team –1.49,62, 7) Anni Alakoski KHS –1.54,45, 8) Sonja Leinamo Valkeakosken Haka –2.24,60, 9) Vilma Ryytty Iisalmen Visa –2.29,71, 10) Marjaana Pitkänen VantaanH –3.21,22, 11) Julia Häger IF Minken –3.37,04, 12) Sanna Laari              Noormarkun Nopsa –3.37,96, 13) Iitu Vuorma LiperinHS –4.32,27, 14) Maaret Pajunoja Ikaalisten Urh. –4.38,26, 15) Roosa Juuska Team Skiers –4.46,54. Maaliin 24.

M20 16 km (v): 1) Eero Rantala Vuokatti Ski Team 36.48,43, 2) Eemil Juntunen Pohti SkiTeam –15,69, 3) Jalmari Bergqvist PHS –22,93, 4) Ike Melnits  Kankaantaan Kisa –38,66, 5) Nuutti Mäkinen PHS –54,92.

N20 12 km (v): 1) Eevi-Inkeri Tossavainen  Ylöjärven Ryhti 31.33,07, 2) Elsa Torvinen Ylöjärven Ryhti –32,28, 3) Iida Vuollet Kalajoen Junkkarit –1.33,11,  4). Wilma Lax Borgå Akilles –3.26,20, 5) Pauliina Koivuniemi Tampereen Pyrintö –4.35,09.

M18 12 km (v): 1) Akseli Pitkänen Teiskon Urh 27.28,92, 2) Jimi Klemettinen Keravan Urh –33,54, 3) Daniel Onnela        SkiTeam 105 –1.13,11 ...17) Vertti Laatikainen PosPy –4.04,26, 26) Turo Tervo  Inarin Yritys –4.54,06, 29) Pekka Tervaniemi –5.04,38.

N18 8 km (v): 1) Inka Hämäläinen Kontiolahden Urh 21.11,15, 2) Selene Rossi Espoon HS –17,72, 3) Hanni Koski          Kangasalan Kisa –45,06 ..10) Hanna Niskanen  Visa Ski Team Kemi –1.57,81, 15) Seela Salokangas Ounasvaaran Hiihtoseura –2.27,86, 21) Heta Ruotsala –3.09,70, 26) Hilpi Ruotsala –4.01,25.

M16 8 km (v): 1) Valtteri Kinnunen Ski Jyväskylä 19.47,91, 2) Anton Vainio Vehkalahden Veikot –8,26, 3) Niilo Kouvalainen Kiuruveden Urh –44,70.

N16 4 km (v): 1) Minja Korhonen Siilinjärven HS 10.51,13, 2) Iiris Voutilainen Joensuun Kataja –12,90, 3) Nella Voutilainen Joensuun Kataja–35,65.

M14 4 km (v): 1) Kent Lindholm Vehkalahden Veikot 10.23,48, 2) Toivo Parkkinen Joensuun Kataja –16,79, 3) Eelis Kaikkonen PHS –38,85 .. 6) Joona Ylimäki  Visa Ski Team Kemi –1.00,56.

N14 4 km (v): 1) Lotta Peltola Joensuun Kataja 10.58,81, 2) Ida Hänninen Ski Jyväskylä –3,92, 3) Fanni Heikkinen          Joensuun Kataja –31,33.

1. päivän sprintti (p):

Naiset, finaali, 1,3 km: 1) Katri Lylynperä Vuokatti STK 2.57,51, 2) Kerttu Niskanen Vieremän K jäljessä 1,43 sekuntia, 3) Tiia Olkkonen HaapajK –3,97, 4) Jasmin Kähärä Vuokatti STK –6,04, 5) Johanna Ukkola Kainuun HS –6,52, 6) Jasmi Joensuu Vantaan HS –10,98.

Niskanen oli aika-ajon nopein. Mukana 17 hiihtäjää.

Miehet, finaali, 1,6 km: 1) Lauri Vuorinen SkiTeam105 3.28,63, 2) Eero Rantala Vuokatti STK –0,52, 3) Verneri Suhonen HollU-46 –0,81, 4) Lauri Mannila TaivalkMV-85 –2,15, 5) Ville Ahonen ImatrU –3,33, 6) Verneri Poikonen ÄänekH –19,84.

Rantala oli aika-ajon nopein. Mukana 29 hiihtäjää.

20-vuotiaat:

Naiset, 1,3 km: 1) Eevi-Inkeri Tossavainen YlöjärvR 3.01,26, 2) Elsa Torvinen YlöjärvR –8,16, 3) Krisa Manninen KankaanpU –10,64.

Miehet, 1,6 km: 1) Ike Melnits KankaantK 3.21,90, 3) Topias Kemppi Espoon HS –0,14, 3) Niko Anttola Visa STK –1,20.

18-vuotiaat:

Naiset, 1,3 km: 1) Ella Noora Haapalehto LempäälK 3.09,26, 2) Signe Jakobsson IF Minken –1,04, 3) Linnea Salo TampP –4,30.

Miehet, 1,3 km: 1) Johannes Alarotu Teiskon U 2.41,52, 2) Akseli Pitkänen Teiskon U –0,28, 3) Roni-Eemil Norrbacka HollU-46 –0,57.

Jääkiekko

Naisten liiga:

TPS–HPK 5–3 (1–0, 2–0, 2–3)

RoKi–KalPa ja. 2–3 (0–2, 1–0, 1–0, 0–1)

Lukko–HIFK 1–11 (0–4, 1–5, 0–2)

Kärpät–Kuortane 1–3 (1–2, 0–0, 0–1)

Ilves–K-Espoo 1–4 (0–2, 0–1, 1–1)

HIFK 4 4 0 0 0 25– 6 12

KalPa 4 3 1 0 0 22– 8 11

Kuortane 4 3 1 0 0 14– 6 11

K-Espoo 4 3 0 0 1 13– 6 9

TPS 4 2 0 0 2 19– 15 6

HPK 4 1 0 0 3 12– 16 3

Kärpät 4 1 0 0 3 9– 17 3

RoKi 4 0 0 2 2 7– 14 2

Lukko 4 0 1 0 3 7– 29 2

Ilves 4 0 0 1 3 7– 18 1

Seuraavat ottelut: 24. 9. TPS–Kärpät, Lukko–KalPa, Ilves–HIFK, K-Espoo–RoKi, HPK–Kuortane, 25. 9. HPK–K-Espoo, HIFK–RoKi, TPS–KalPa, Kuortane–Ilves, Lukko–Kärpät.

Jalkapallo

HELSINKI:

Miesten Suomen cupin loppuottelu:

KuPS–Inter 1–0 (0–0)

88. Gabriel Bispo 1–0.

Erotuomari: Mohammad Al-Emara.

Yleisöä:  3 372.

KuPS: Johannes Kreidl, Paulo Ricardo, Diogo Tomas, Joona Veteli (84. Gabriel Bispo), Sebastian Dahlström, Tim Väyrynen, Jaakko Oksanen (v), Anton Popovitch, Uzochukwu Onuorah (77. Saku Savolainen), Henri Toivomäki, Daniel Carrillo.

Inter: Matias Riikonen, Juuso Hämäläinen, Noah Nurmi, Ruxi (v) (67. Juho Hyvärinen), Petteri Forsell, David Accam (89. Miguel Nazarit, v), Tommi Jyry, Aleksi Paananen (v) (84. Matias Ojala), Matias Tamminen, Rodrigo Arciero (90. Luka Kuittinen), Rober Sierra.

MIESTEN LIIGA, JATKOSARJAT:

Mestaruussarja:

HJK–SJK 2–1 (1–1)

HJK 23 16 4 3 36– 19 52

KuPS 22 14 5 3 36– 16 47

Honka 22 12 5 5 45– 21 41

Haka 22 11 4 7 36 38 37

Inter 22 9 5 8 40– 28 32

SJK 23 9 4 10 30– 34 31

Seuraavat ottelut: 28. 9. Inter–Haka, SJK–KuPS, 29. 9. Honka–HJK.

Haastajasarja:

Ilves–VPS 2–3 (0–0), AC Oulu–HIFK 4–1 (1–0), IFK Mariehamn–FC Lahti 6–0 (1–0)

AC Oulu 23 9 6 8 39– 36 33

IFK Mariehamn 23 7 6 10 31– 33 27

VPS 23 7 4 12 42– 38 25

Ilves 23 6 7 10 33– 39 25

FC Lahti 23 4 6 13 19– 49 18

HIFK 23 1 6 16 16– 52 9

Seuraavat ottelut: 28. 9. HIFK–Ilves, FC Lahti–VPS, IFK Mariehamn–AC Oulu.

MIESTEN YKKÖNEN:

Ylempi jatkosarja:

Jaro–KTP 4–2 (2–0)

12. Emile Paul Tendeng rp. 1–0, 45. Markus Kronholm 2–0, 51. Mika 2–1, 56. Alhaji Gero  rp. 3–1, 82. Kronholm 4–1, 90. Lassi Nurmos 4–2.

Erotuomari: Matti Roth.

Yleisöä: 1 555.

Jaro: Mykyta Savtshenko (v), Frankline Okoye (46. Alex Ramsay), Johan Brunell, Alhaji Gero (90+3. Emil Öhberg), Emile Paul Tendeng (46. Jakob Bushue (v)), Markus Kronholm, Adam Vidjeskog (v) (83. Antonio Hotta), Joni Remesaho, Jami Kyöstilä, Severi Kähkönen (59. Jim Myrevik), Matias Kivikko.

KTP: Anton Lepola, Rudinilson Silva (v), Lassi Nurmos, Michael Ogungbaro, Valtteri Vesiaho (v) (46. Rico Finnäs), Joni Mäkelä, Johannes Laaksonen (73. David Ramadingaye), Aleksi Tarvonen (67. Santeri Stenius), Antti Mäkijärvi (46. Benny Ashley–Seal), Mika, Juho Lehtiranta (46. Matias Lindfors).

JäPS–TPS 4–3 (2–3)

2. Kasper Hämäläinen 0–1, 9. Aleksi Ristola 1–1, 21. Enoch Banza 2–1, 27. Olli Jakonen 2–2, 45. Daniel Rantanen 2–3, 77. Herkko Kuosa 3–3, 87. Ristola 4–3.

Erotuomari: Kalle Mäkinen.

Yleisöä:  547.

JäPS: Janne Laiho (v), Tino Palmasto (v) (57. Joakim Ärilä (v) ), Alieu Ceesay, Enoch Banza (57. Hedi Khayat), Reza Heidari (v), Aleksi Ristola, Roope Autio, Luqman Kassim (57. Herkko Kuosa), Berat Köse, Olli Valto (v), Antti Ulmanen (90. Albin Mehmeti).

TPS: Aati Marttinen, Samba Benga (74. ua), Daniel Rantanen (67. Anthony Annan), Kalle Taimi, Simo Roiha, Demba Savage (75. Roope Pakkanen), Olli Jakonen, Joonas Lakkamäki, Jesper Karlsson (v) (89. Albijon Muzaci), Kasper Hämäläinen, Joonas Sundman.

KPV–EIF 1–2 (1–0)

14. Santeri Mäkinen 1–0, 69. Xhevdet Gela rp. 1–1, 82. Oskari Sallinen 1–2.

Erotuomari: Juho Nieminen.

Yleisöä: 741.

KPV: Sergey Lazarev, Jusa Ihalainen, Sebastian Mannström (47. Joonas Paananen, 85. Pietro Kytölaakso), Harri Heiermann, Julius Järvinen (85. Wegye Wegye), Miika Kauppila, Santeri Mäkinen (69. Johannes Moilanen), Charalampos Chantzopoulos, Willem Haapiainen, Ishmael Yartey, Patrick Byskata (v).

EIF: Hemmo Riihimäki, Yassin Daoussi, Iiro Äijö, Oskari Salllinen, Xhevdet Gela (90. Mayindou Madianga), Valdrin Rashica (90+4. Simon Lindholm), William Lindqvist, Abdoulaye Kante, Stanislav Efimov (82. Felipe), Alexander Forsström (v), Kevin Moihedja.

KTP 24 15 4 5 50– 24 49

TPS 24 14 6 4 44– 20 48

Jaro 24 12 5 7 49– 28 41

EIF 24 9 8 7 41– 37 35

JäPS 24 10 4 10 35– 48 34

KPV 24 8 8 8 26– 36 32

Seuraavat ottelut: 23. 9. KTP–KPV, 24. 9. TPS–Jaro, 25. 9. EIF–JäPS.

Alempi jatkosarja:

PIF–MP 3–4 (2–0)

4. Emre Vezir 1–0, 21. Vezir 2–0, 71. Kevin Beugre 2–1, 75. Topi Keskinen 2–2, 80. Antti–Pekka Kesonen 2–3, 81. Juuso Liukkonen 2–4, 90+1. Oma maali 3–4.

Erotuomari: Jesse Salo.

Yleisöä: 189.

PIF: Olli Hakanpää, Frans Grönlund (v), Daniel Enqvist, Luiyi Laguerre, Gino Berg, Yoonis Muse, Roope Kantola (v) (53. Kajus Svanberg), Ville Pirhonen (73. Eero Nieminen), Emre Vezir, John Adolfsson, Tomas Hradecky.

MP: Aleksi Honka–Hallila, Jarkko Heimonen, Väinö Vehkonen (v+v= 53. ua), Vaillance Nihorimbere (v) (70. Haruna Aubakar), Joslyn Luyeye-Lutumba (v), Nuutti Laaksonen (70. Jesse Kilpeläinen), Topi Keskinen, Jan Heinonen, Jonathan Dunyin (70. Antti-Pekka Kesonen), Juuso Tarvainen (46. Juuso Liukkonen), Kevin Beugre.

SJK Akatemia–Gnistan 2–2 (1–2)

10. Oma maali 0–1, 12. Oma maali 1–1, 19. Momodou Sarr rp. 1–2, 71. Jonathan Muzinga 2–2.

Erotuomari: Pietu Niinimäki.

Yleisöä: 285.

SJK Akatemia: Tuomas Pöyhönen (v), Kaarlo Rintamäki (83. Tuomas Koivisto), Berat Akdogan (v) (61. Terry Yegbe), Oskar Pihlaja, Sami Sipola, Valtteri Olsbo (v), Valentin Gasc, Joona Lahdenmäki, Vertti Hänninen (61. Oliver Günes), Denis Cukici (77. Tuukka Pahkala), Jonathan Muzinga.

Gnistan: Otso Linnas, Fabian de Abreu, Fabrice Gatambiye (90. Jimi Hackspik), Henrik Ölander, Pasi Forsman, Momodou Sarr, Medo (v), Rony Huhtala (83. Maximo Tolonen), Jean Mabinda (73. Lasse Ikonen) , Sampo Ala-Iso, Yoshiaki Kikuchi (83. Jyri Kiuru).

Gnistan 24 9 7 8 39– 34 34

MP 24 9 6 9 40– 36 33

SJK Akatemia 24 7 8 9 36– 34 29

PEPO 24 7 6 11 29– 43 27

PK-35 24 5 7 12 30– 49 22

PIF 24 4 1 19 25– 57 13

Seuraavat ottelut: 24. 9. Gnistan–PEPO, MP–SJK Akatemia, 25. 9. PK-35–PIF.

ENGLANTI:

Englannin Valioliiga:

Brentford–Arsenal 0–3 (0–2)

17. William Saliba 0–1, 28. Gabriel Jesus 0–2, 49. Fabio Vieira 0–3.

Everton–West Ham 1–0 (0–0)

53. Neal Maupay 1–0.

Wolverhampton–Manchester City 0–3 (0–2)

1. Jack Grealish 0–1, 16. Erling Haaland 0–2, 69. Phil Foden 0–3. Ulosajo: 33. Nathan Collins (Wolverhampton).

Newcastle–Bournemouth 1–1 (0–0)

62. Philip Billing 0–1, 67. Alexander Isak rp. 1–1.

Tottenham–Leicester 6–2 (2–2)

6. Youri Tielemans rp. 0–1, 8. Harry Kane 1–1, 21. Eric Dier 2–1, 41. James Maddison 2–2, 47. Rodrigo Bentancur 3–2, 73. Son Heung-Min 4–2, 84. Son Heung-Min 5–2, 86. Son Heung-Min 6–2.Englannin Valioliiga:

Englannin liigan mestaruussarja:

Swansea–Hull 3–0, Birmingham–Coventry 0–0, Burnley–Bristol C 2–1, Huddersfield–Cardiff 1–0, Luton–Blackburn 2–0, Millwall–Blackpool 2–1, Norwich–West Bromwich 1–1 (N: Teemu Pukki 90 min), Preston–Sheffield U 0–2, QPR–Stoke 0–0, Watford–Sunderland 2–2, Wigan–Reading 0–1, Middlesbrough–Rotherham 0–0 (M: Marcus Forss vaihdosta 74. minuutilla).

Paini

BODEN, RUOTSI:

Kansainväliset kilpailut:

T14 33 kg: 1) Emilia Miettinen LaVe, 3) Heli Luiro LaVe.

T14 50 kg: 1) Alicia Pekkala HSKT, 2) Sofia Raattama HSKT.

P17 60 kg: 1) Xuxu Pyykkö LaLu, 4) Jasper Hannula LaLu.

Miehet: 2) Ruslan Stamat HSKT.

P14 38 kg: 1) Kasperi Miettinen LaVe.

P14 44 kg: 3) Renne Seppänen LaLu, 4) Veeti Siirtola LaVe.

P14 48 kg: 1) Elmeri Hirvonen LaVe.

P14 57 kg: 1) Santeri Siivola LaLu.

P14 62 kg: 1) Noel Huhta HSKT.

Ekstrasarjat:

10: 2) Lara Kemppainen LaVe.

13: 1) Aino Hammar LaLu.

92: 2) Ante Autio LaVe, 3) Joonas Junttila LaVe, 4) Elias Kivinen HSKT, 5) Samu Hammar LaLu.

94: 1) Nemo Huhta HSKT.

95: 2) Lenni Pänttäja HSKT.

96: 1) Hector Näsström HSKT, 2) Wilmer Juopperi HSKT.

112: 2) Rafael Köpman HSKT.

113: 2) Rafael Köpman HSKT.

114: 2) Matias Liisanantti HSKT.

KEMI:

Kemin Innon Kemi-cup lauantaina Tervahallilla.

P17:

32 kg: 1) Jasu Kenttälä HaHe, 2) Jouko Lasanen Lakeuden Paini, 3) Veikko Malinen Lakeuden Paini.

57 kg: 1) Atte Suhonen HaHe, 2) Matias Maijala KeIn, 3) Akseli Räihä HaHe, 4) Kalle Pakanen KeIn, 5) Aatu Kesti KeIn.

Tytöt/naiset:

33 kg: 1) Sofia Väyrynen Lakeuden Paini, 2) Iida-Maria Isokoski HaHe.

40 kg: 1) Liisa Lasanen Lakeuden Paini, 2) Amalia Koivupalo KeIn, 3) Vilma Kostamo KeIn.

46 kg: 1) Janika Pakanen KeIn, 2) Milja Tihinen MuVo.

Aloittelijat, tytöt:

25 kg: 1) Emma Tihinen MuVo, 2) Alisa Suhonen HaHe, 3) Eini Vesa HaHe, 4) Anna Pakanen KeIn.

33 kg: 1) Alina Kautto HaHe, 2) Vinja Kukkola HaHe.

Aloittelijat, pojat.

26 kg: 1) Elias Tihinen MuVo, 2) Mauno Niemelä KeIn, 3) Eemil Kemell KeIn, 4) Antto Rautaoja HaHe, 5) Eelis Haaga HaHe, 6) Kosti Junnila Lakeuden Paini.

30 kg: 1) Iiro Raatikainen LNM, 2) Leevi Välitalo KeIn, 3) Alex Aurala KeIn, 4) Liinus Leppänen HaHe, 5) Sumu Heinonen KeIn, 6) Henri Tiri HaHe.

33 kg: 1) Elias Patosalmi MuVo, 2) Luca Kehusmaa Lakeuden Paini, 3) Akseli Liuski KeIn, 4) Kasper Haaraniemi LNM.

44 kg: 1) Jasperi Lahdenperä Lakeuden Paini, 2) Santtu Erkkilä HaHe.

Autourheilu

PELLO:

Jokamiesluokan Nuuskakaira jm Kittisvaaran autourheilukeskuksessa:

Yleinen luokka: 1) Heikki Juuso YUA Fiat, 2) Juho Sihvonen TorUA Fiat, 3) Aatu Karvonen RoiUA Fiat, 4) Atte Enbuska PeMK Fiat, 5) Joni Nieppola PeMK VW, 6) Eelis Jaako KoMoKe Fiat, 7) Antti Rusanen PuMK/UA VW, 8) Kimmo Hirvonen TorUA BMW, 9) Kim Bergman PeMK Ford, 10) Jussi Ramlin RoiUA Fiat, 11) Jere Letoff PeMK Ford, 12) Rami Vanhamaa RoiUA Ford. Osallistujia 48.

Tuupparit: 1) Heikki Juuso YUA Fiat, 2) Kari Palo LakUA Fiat, 3) Mika Rautio LakUA Fiat, 4) Janne Kunnari YUA VW, 5) Antti Rusanen PuMK/UA VW, 6) Atte Enbuska PeMK Fiat, 7) Juho Sihvonen TorUA Fiat. Osallistujia 15.

Etuvetokardaanit: 1) Jaakko Immonen LakUA Chevette, 2) Mikko Korpi YUA Volvo, 3) Tomi Kallio OMU Volvo, 4) Juha-Matti Marttala Kemin UA Volvo, 5) Jarkko Letoff YkUA Datsun, 6) Jani Koskela YUA Ford, 7) Rami Vanhamaa RoiUA Ford. Osallistujia 30.

Naiset: 1) Heidi Korkiakoski RaaUA Opel, 2) Ronja Taskila LakUA VW, 3) Unna Jaako KoMoKe Toyota, 4) Sari Letoff YkUA Toyota, 5) Johanna Palo LakUA Fiat, 6) Heidi Mäntyranta RoiUA BMW, 7) Jonna Niemi PeMK Lada. Osallistujia 14.

Nuoret: 1) Vili Siira PuMK/UA VW, 2) Heikki Salo ScPalas Volvo, 3) Eetu Ullgren ScPalas Volvo, 4) Marcus Suppo TorUA BMW, 5) Eetu Koskela YUA Ford, 6) Lenne Jaako KoMoKe Citroen. Osallistujia 7.

Seniorit: 1) Janne Hautamäki KuortUA Fiat, 2) Pertti Peura TorUA Fiat, 3) Petri Keinänen ScPalas Volvo, 4) Eino Härö AL Napapiiri Lada, 5) Kari Palo LakUA VW, 6) Reijo Vanhamaa RoiUA Ford, 7) Kari Mattila YUA Fiat. Osallistujia 14.

Lentopallo

VASTO, ITALIA:

Alle 20-vuotiaiden miesten EM-lopputurnaus, 2. päivä:

2-lohko: Suomi–Bulgaria 2–3 (30–28, 17–25, 25–20, 23–25, 9–15)

Suomi on hävinnyt kaksi otteluaan.

Suomen jäljellä olevat ottelut alkulohkossa: 19. 9. Suomi–Belgia, 21. 9. Suomi–Kreikka, 22. 9. Suomi–Portugali.

Koripallo

BERLIINI:

Miesten EM-turnaus:

Pronssiottelu: Saksa–Puola 82–69 (19–14, 17–9, 18–26, 28–20).

Pesäpallo

MIESTEN SUPERPESIS:

3/5 loppuottelu (kolmella voitolla mestariksi):

Vimpelin Veto–Manse PP, Tampere 1–0 (3–2, 2–2)

ViVe: 1 1 1 0 = 3 1 0 1 0 = 2 1

Manse: 1 0 1 0 = 2 1 1 0 0 = 2 0

ViVe: Janne Mäkelä 2/0, Jukka-Pekka Vainionpää 2/0, Matias Rinta-aho 1/0, Jere Saukko 0/2, Aleksi Lassila 0/1, Olli  Heikkala 0/1, Mikko Kanala 0/1.

Palkitut: I Janne Mäkelä, II Aleksi Lassila.

Manse: Juha Puhtimäki 3/0, Perttu Ruuska 1/0, Juuso Myllyniemi 0/3, Simo Vainikainen 0/1.

Palkitut: I Juha Puhtimäki, II Juuso Myllyniemi.

Tuomarit: Joona Tervonen ja Turo Timo.

Yleisöä: 3 876.

ViVe vei mestaruuden voitoin 3–0, Manselle hopeaa.

3/3 pronssiottelu (mitalit kahdella voitolla):

Hyvinkään Tahko–Joensuun Maila 0–1 (1–1, 0–6)

Yleisöä: 1 600.

Joensuun Maila voitti pronssia voitoin 2–1.

NAISTEN SUPERPESIS:

4/5 loppuottelu (kolmella voitolla mestariksi): Kirittäret, Jyväskylä–Manse PP, Tampere 1–0 (1–0, 1–1)

Kirittäret: 0 0 1 0 = 1 0 0 1 0 = 1 1

Manse: 0 0 0 0 = 0 0 0 0 1 = 1 0

Kirittäret: Emma Körkkö 2/0, Ella Korpela 0/1, Eeva Mäki-Maukola 0/1.

Palkitut: I Emma Körkkö, II Tinja Töyrylä.

Manse: Anna Ala-Kauhaluoma 1/0, Saaga-Angelia Raudasoja 0/1.

Palkitut: I Saaga-Angelia Raudasoja, II Sara-Ella Kemppainen.

Tuomarit: Markus Yli-Jokipii ja Sari Palokari.

Yleisöä: 2 042.

Kirittäret voitti mestaruuden voitoin 3–1, Manselle hopeaa.

Ammunta

WROCLAW, PUOLA:

Kivääri- ja pistoolilajien EM-kilpailut, päätöspäivän suomalaistuloksia:

Miesten 50 m pienoiskivääri, asentokilpailun joukkuekilpailu:

Karsinta 1 (135 ls): 1) Tshekki 1 331, 2) Norja 1 329, 3) Unkari 1 320, ...5) Suomi 1 313

Karsinta 2 (90 ls): 1) Tshekki 882, 2) Norja 877, 3) Suomi 874/44 napakymppiä, 4) Sveitsi 874/43x.

Kultamitaliottelu: Tshekki–Norja 16–12.

Pronssimitaliottelu: Sveitsi–Suomi 16–14. Suomen joukkueessa ampuivat Aleksi Leppä, Sebastian Långström ja Riku Koskela.

Avoin 25 m isopistooli (miehet ja naiset): 1) Adrian Schaub Sveitsi 583/26x, 2) Ruslan Lunev Azerbaidzhan 583/23x, 3) Peeter Olesk Viro 582, ...suomalaiset: 26) Teemu Lahti 559, 28) Jan Parhiala 558. 36 osanottajaa.

Tennis

ESPOO:

Miesten maajoukkuekilpailu Davis Cupin ykkösryhmän ottelu:

Suomi–Uusi-Seelanti 5–0.

Lauantain ottelut:

Nelinpeli: Harri Heliövaara/Emil Ruusuvuori Suomi–Artem Sitak/Michael Venus Uusi-Seelanti 7–5, 3–6, 6–3.

Kaksinpelit: Ruusuvuori–Isaac Becroft Uusi-Seelanti 6–2, 6–1, Eero Vasa Suomi–Kiranpal Pannu Uusi-Seelanti 6–2, 6–3.

Suomi varmisti voittonsa jo nelinpelissä ja eteni ensi vuonna pelattavaan Davis Cupin lopputurnauksen karsintaan.

Voimistelu

LUXEMBURG:

TeamGymin EM-kilpailut:

Naiset: 1) Ruotsi 55,100 pistettä (vapaaohjelma 19,750, volttirata 17,500, trampetti 17,850), 2) Islanti 53,950 (18,950, 17,650, 17,350), 3) Tanska 52,550 (19,900, 16,550, 16,100), ...5) Suomi 48,950 (vapaaohjelma 18,00, volttirata 15,300, trampetti 15,650).

Suomi oli viides myös tyttöjen kilpailussa. Lajin seuraavat EM-kilpailut ovat vuonna 2024.

Pyöräily

WOLLONGONG, AUSTRALIA:

Maantiepyöräilyn MM-kisat, aika-ajot (34,2 km):

Miehet: 1) Tobias Foss Norja 40.02,78, 2) Stefan Küng Sveits jäljessä 2,95 sekuntia, 3) Remco Evenepoel Belgia –9,16.

Naiset: 1) Ellen van Dijk Hollanti 44.28,60, 2) Grace Brown Australia –12,73 sekuntia, 3) Marlen Reusser Sveitsi –41,68.

Keno

Sunnuntai 18. 9.

Päiväarvonta: 2, 3, 11, 19, 26, 28, 30, 35, 36, 40, 41, 43, 46, 51, 53, 57, 64, 65, 66, 70

Kunkkunumero: 36

Ilta-arvonta: 1, 3, 4, 10, 11, 20, 27, 33, 34, 36, 37, 39, 42, 48, 53, 55, 57, 63, 66, 67

Kunkkunumero: 42

Lotto

Oikeat numerot: 1, 16, 24, 27, 28, 36, 40

Lisänumero: 38

Plusnumero: 30

Voitonjako: 7 oikein 1 kpl voitto-osuus 15 800 000,00 e, 6+1 oikein 126 555,25 e, 6 oikein 3 141,88 e, 5 oikein 69,89 e, 4 oikein 10,00 e, 3+1 oikein 2,00 e

Plusnumero (viisinkertaistaa voiton): 6+1 oikein 0,00 e, 6 oikein 0,00 e, 5 oikein 349,45 e, 4 oikein 50,00 e, 3+1 oikein 10,00 e, Plus oikein 5,00 e.

Lauantai-Jokeri

Jokerinumero: 8 5 6 4 4 8 1

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 6 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Tuplaus voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 4 kpl voitto-osuus 40 000,00 e, 5 oikein 1 000,00 e, 4 oikein 100,00 e, 3 oikein 12,00 e, 2 oikein 6,00 e.

Toto75-raviveikkaus

Lauantai 17.09. Seinäjoki, oikea rivi:

1. lähtö: 7 Tähtisekki, poissa: 2, 6

2. lähtö: 1 Bag's Simoni, poissa: 6

3. lähtö: 5 Tarling, poissa: -

4. lähtö: 4 Bond Eagle, poissa: 1, 9

5. lähtö: 5 Chasing Highs, poissa: -

6. lähtö: 1 Next Direction, poissa: 8

7. lähtö: 1 Suven Sametti, poissa: 10

Voitonjako: 7 oikein voitto-osuus 1415,56 e., 6 oikein voitto-osuus 3,75 e.

Eurojackpot

Perjantaiarvonta 16.9.

Päänumerot: 16, 25, 27, 41, 45

Tähtinumerot: 3, 9

Voitonjako: 5+2 oikein ei yhtään kappaletta, 5+1 oikein 1 555 721,50 e, 5 oikein 146 225,70 e, 4+2 oikein 4 522,40 e, 4+1 oikein 348,50 e, 3+2 oikein 134,00 e, 4 oikein 134,00 e, 2+2 oikein 20,20 e, 3+1 oikein 20,20 e, 3 oikein 19,90 e, 1+2 oikein 9,60 e, 2+1 oikein 9,60 e.

Perjantai-Jokeri

Jokerinumero: 7 6 5 0 1 0 2

Voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 24 kpl voitto-osuus 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Tuplaus voitonjako: 7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 12 kpl voitto-osuus 1 000,00 e, 4 oikein 100,00 e, 3 oikein 12,00 e, 2 oikein 6,00 e.

TV-urheilu maanantaina

VeikkausTV: 01.00 Brasilia - Serie A: Atl Paranaense–Cuiaba MT. 05.30 MLS: LAFC–Houston. 13.20, 18.00, 18.15, 19.20, 19.30 Ravit. 20.00 Tanskan 1. divisioona: SönderjyskE–Vendsyssel FF.

AlfaTV: 09.00 Tractor Pulling 2022.

C More Sport 1: 21.55 La Liga 2: Tenerife–Málaga.

Discovery+: 01.00 Golf. 03.15 NFL: Green Bay Packers–Chicago Bears. 06.23, 06.30, 07.00 Pyöräily. 17.00, 19.00, 21.00 Tennis. 18.00 Ravit.

Eurosport 1: 05.10 Pyöräily.

Ruutu: 18.00 Ravit.

Viaplay: 02.00 Major League Baseball: Giants–Dodgers. 19.50 OBOS Damallsvenskan: Vittsjö–Linköping, Umeå–Piteå. 19.55 Tanskan 1. divisioona: SønderjyskE–Vendsyssel FF. 20.00 Major League Baseball: Guardians–Twins.


.