So­siaa­li­nen pal­ve­lu­ro­bot­ti Pepper osaa tanssia ja läis­käis­tä ylä­vii­to­set - katso video

Teknologian tutkimuskeskus VTT sekä Lempäälän Ideapark-kauppakeskus kehittävät yhdessä palvelurobottia, jonka kaavaillaan tulevaisuudessa pystyvän aivan itsenäiseen asiakaspalveluun.

Torstaina tämä maailmalla jo verraten suosittu Pepper-robotti oli Ideaparkissa ensimmäisessä kenttäkokeessaan. Lännen Media kävi kantamassa kortensa tieteelliseen kekoon. Lempäälän projekti on osa EU-rahoitteista MuMMER -hanketta.

- Sosiaalinen robotti voidaan helposti ohjelmoida antamaan tietoja ja opastusta, mutta hyvän vuorovaikutuksen ja asiakaskokemuksen luomiseksi robottien tekniset kyvyt eivät vielä riitä ja tarvitaan käytännön tietoa robotin ja ihmisen vuorovaikutuksesta, kertoo VTT:n projektipäällikkö Marketta Niemelä.

Niemelän mukaan tarkoituksena on, että sosiaalinen palvelurobotti tarjoaa kauppakeskuksen asiakkaille viihdykettä, tietoa ja opastusta, eikä se korvaa työntekijöitä.

120-senttinen Pepper reagoi katsekontaktiin ja tervehdykseen. Kehitettäviä ominaisuuksia ovat esimerkiksi, että se tunnistaa kenen asiakkaan luokse se voi mennä, miten aloittaa ja jatkaa vuorovaikutusta sekä mitä asiakas haluaa, niin että se osaa tarjota oikeaa palvelua.

Tavoitteena on, että Pepper pystyy myös keskustelemaan usean ihmisen kanssa yhtä aikaa.

Ilmoita asiavirheestä