Soini: Ko­mis­sion Puo­la-esi­tys pitää tutkia tark­kaan

Ulkoministeri Timo Soini (sin.) sanoo, että Suomi tutkii tarkasti EU-komission esityksen koskien Puolaa ja mahdollisia rangaistusmenettelyjä maan oikeusvaltio-ongelmien vuoksi.

Soini sanoo STT:lle, ettei hallituksella tällä hetkellä ole asiaan kantaa, vaan se muodostetaan huolellisen harkinnan pohjalta.

–  Oikeusvaltioperiaatehan on juuri sitä, että asiat perusteellisesti katsotaan ja tutkitaan ja muodostetaan sitten kanta, kun nähdään molempien osapuolien mielipiteitä ja vastineita asiasta, Soini sanoo.

Hänen mielestään artiklan 7 aktivoiminen Puolaa vastaan on vakava asia, joka Puolan on otettava vakavasti.

–  Koska kyllähän oikeusvaltioperiaate on iso periaate ja se pitää ottaa vakavasti, ja sitä pitää puolustaa

Ilmoita asiavirheestä