Perussuomalaisten puheenjohtajakisa otti lauantaina uusia kierroksia, kun pääministeri Juha Sipilä (kesk.) ja väistyvä puheenjohtaja Timo Soini arvioivat puoluejohtajan vaihtumista. Soinilla oli MTV:n Uutisextra -ohjelmassa kaksi viestiä.
Soinin mukaan perussuomalaisia pitää johtaa edestä, vahvalla otteella. Puolueen puheenjohtajaehdokkaista europarlamentaarikko Jussi Halla-aho on sanonut, että ei puheenjohtajanakaan pyrkisi ministeriksi.
Toinen Soinin viesti on, että puolueen on jatkossakin oltava yleispuolue, jonka ohjelmassa on sosiaali-, koulutus- ja perhepolitiikkaa. Halla-aho on perustanut puheenjohtajakampanjansa maahanmuuton vastustamisen ympärille ja sekoittanut mukaan EU- ja globalisaatiokritiikkiä.
– Puolueen kannattaa mennä laajalla kärjellä, olla kuin monikärkiohjus, Soini sanoi.
Sipilä sanoi lauantaina Ylen Ykkösaamussa , että hallitusohjelmaan ei ole tulossa muutoksia perussuomalaisten puoluejohtajan vaihtumisen jälkeen. Sipilä muistutti haastattelussa, että puolueiden välillä tehty hallitusohjelma on aina kompromissi. Hänen mukaansa siksi voidaan keskustella, näkyykö kunkin puolueen kädenjälki tarpeeksi.
Halla-aho vastasi Facebookissa Sipilälle, että hallitusohjelman neuvottelemista uudelleen ei ole tainnut vaatia kukaan.
– Hyvä alku olisi, että noudatetaan hallitusohjelmaa, Halla-aho kirjoitti.
Halla-aho viittaa tässä yhteydessä Sipilän taannoiseen avaukseen, että tämän Kempeleen-talo voitaisiin antaa turvapaikanhakijoiden käyttöön.
– Siellä (hallitusohjelmassa) ei esimerkiksi ole sellaista kirjausta, että houkutellaan Suomeen 30 000 irakilaista lupaamalla näille omakotitalo Kempeleestä, kirjoitti Halla-aho.
Sipilän taloon Kempeleessä ei lopulta asutettu turvapaikanhakijoita. Syynä olivat Sipilän mukaan turvallisuusnäkökohdat.
Kritiikkiä Halla-aholta saa myös kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Petteri Orpo, joka toimi viime vuoden kesäkuulle saakka sisäministerinä.
– Siellä (hallitusohjelmassa) on esimerkiksi kirjaus perheenyhdistämislainsäädännön kiristämisestä EU-direktiivin puitteissa. Siellä on myös kirjaus siitä, että Suomi vastustaa sitovaa taakanjakomekanismia. Kirjauksesta huolimatta tuolloinen sisäministeri Orpo ei äänestänyt mekanismia vastaan ministerineuvostossa, Halla-aho kirjoitti.
Ministeri Orpo ei kommentoinut Halla-ahon kirjoitusta STT:lle lauantaina.
Perussuomalaisten puoluekokous pidetään parin viikon päästä Jyväskylässä. Vahvimpina ehdokkaina Soinin seuraajaksi on pidetty Halla-ahoa ja ministeri Sampo Terhoa.
Työministeri Jari Lindström (ps.) ilmoitti lauantaina blogissaan kannattavansa tehtävään Terhoa. Aiemmin perussuomalaisten näkyvimmistä nimistä myös esimerkiksi puolustusministeri Jussi Niinistö ja eduskunnan puhemies Maria Lohela ovat ilmoittaneet tukevansa Terhoa.
Lindströmin viestit ovat samat kuin Soinilla. Hän sanoo pitävänsä erittäin hankalana, jos tuleva puheenjohtaja olisi hallituksen ulkopuolella. Myös Lindströmin mukaan perussuomalaiset on yleispuolue, jonka puheenjohtajan on oltava perillä esimerkiksi elinkeinopolitiikasta, työllisyydestä, maa- ja metsätaloudesta, sosiaalipolitiikasta ja turvallisuuspolitiikasta.