Muun muassa Berliinin päärautatieasema evakuoitiin perjantaina toisen maailmansodan aikaisen pommin hävittämisen takia. Osa juna-, raitiovaunu- ja linja-autoliikenteestä jouduttiin keskeyttämään pommin tuhoamisen ajaksi.
Työt eivät kuitenkaan sotkeneet Tegelin kentän lentoliikennettä, kuten oli pelätty. Sen sijaan bussiliikenne kentälle häiriytyi.
500-kiloinen pommi löytyi rakennustyömaalta Heidestrasselta Mitten alueelta aiemmin tällä viikolla.
– Meidän oli oltava todella varovaisia. Pommi oli suuri ja vielä kaupungin keskustassa, totesi poliisin edustaja Winfrid Wenzel.
Ihmisten oli pysyttävä poissa 800 metrin säteeltä pommin löytöpaikasta. Alueella on päärautatieaseman lisäksi esimerkiksi armeijan sairaala, ministeriörakennuksia ja Hamburger Bahnhof -taidemuseo, joka suljettiin koko päiväksi.
Päärautatieaseman kautta kulkee päivittäin yli 300 000 matkustajaa. Siellä työskentelee 1 300 ihmistä.
– Meillä ei ole koskaan aiemmin ollut aivan vastaavaa tilannetta, kuvaili Deutsche Bahnin tiedottaja uutistoimisto DPA:lle.
Jäljellä tuhansia pommeja
Poliisi alkoi aamulla kiertää alueen rakennuksia varmistaakseen, että ihmiset ovat poissa.
– Kaikki on järjestetty hyvin. Meitä kehotettiin poistumaan asunnostamme yhdeksältä aamulla. Poliisi kävi koputtamassa jokaiselle ovelle, kertoi Esen Coskon, 50.
Vasta kun tarkastukset oli tehty, saivat pomminpurkajat luvan edetä. Kaikkiaan noin 10 000 ihmistä evakuoitiin. Operaatio päättyi iltapäivällä.
Vaikka toisen maailmansodan loppumisesta ja liittoutuneiden pommituksista on yli 70 vuotta aikaa, pommeja löytyy Berliinistä edelleen säännöllisesti. Noin 3 000 pommin arvellaan edelleen olevan hautautuneena Saksan pääkaupunkiin.
Viime syyskuussa Frankfurtissa evakuoitiin 60 000 ihmistä, kun kaupungissa purettiin 1,8 tonnin pommi, jonka Britannian pommikone oli pudottanut kaupunkiin maailmansodan loppuvaiheessa.