Sisäministeriö on laatinut turvallisuusviranomaisten kanssa droonihavaintojen varalle ohjeet, jotka on lisätty 112 Suomi -sovellukseen, kertoo Hätäkeskuslaitos. Ohjeissa opastetaan, miten pitää toimia, jos saa vaaratiedotteen drooneista, löytää pudonneen droonin tai havaitsee droonin ilmassa.
Ilmasta uhkaavasta vaarasta varoitetaan tarpeen mukaan vaaratiedotteella. Ne välitetään sovellukseen puhelimen sijaintitiedon perusteella.
Sisäministeriön maaliskuussa asettaman hankkeen tehtävänä on luoda 112 Suomi -sovellukseen vielä erillinen ominaisuus ilmasta uhkaavasta vaarasta tiedottamiseen tämän ja ensi vuoden aikana. Hätäkeskuslaitoksen valmiusjohtajan Marko Niemisen mukaan ilmasta uhkaavasta vaarasta tiedottamiseen on järkevä hyödyntää olemassa olevaa sovellusta, joka on jo tuttu käyttäjille.
Suomeen on viime viikkoina harhautunut useita ukrainalaisia drooneja.