Simon Kirin kom­muu­nis­sa vi­deo­pe­lit menevät tun­tei­siin joskus niin lujaa, että ne uh­kaa­vat it­se­luot­ta­mus­ta pe­sis­ken­täl­lä

Simon Kirin nuoret ykköspesis-pelaajat viettävät kauden ajan tiivistä kommuunielämää. Viiden asukkaan pesisluukussa joskus on parempi kääntää ajatukset pois kansallispelistä.

Artturi Niskala (vas.) ja Reino Heikkinen jännittävät NHL-pelin maalitilannetta katsojina, kun Aatu Savelainen ei meinaa pysyä penkissä Playstation-ohjain kädessä. Aapo Korhonen ottaa tilanteen rauhallisemmin.
Artturi Niskala (vas.) ja Reino Heikkinen jännittävät NHL-pelin maalitilannetta katsojina, kun Aatu Savelainen ei meinaa pysyä penkissä Playstation-ohjain kädessä. Aapo Korhonen ottaa tilanteen rauhallisemmin.
Kuva: Iiro Kerkelä

Ulkopuolelta katsottuna simolainen rivitaloasunto näyttää aivan tavalliselta. Tällaisia tiilitaloja löytyy jokaisesta suomalaisesta kunnasta. Usein asunnoissa on asuttu vuosikymmeniä, mikä näkyy irtaimiston määrässä ja luonteessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä