Helsinki Seagulls ryösti Kauhajoen Karhu Basketilta kotiedun Korisliigan ensimmäisessä finaalissa pistein 70–54. Karhu johti ottelua ensimmäisen neljänneksen jälkeen, mutta toisella neljänneksellä Seagulls siirtyi kuskin paikalle, eikä luopunut siitä missään vaiheessa.
Seagullsin puolustus oli avausfinaalissa myrkkyä Kauhajoelle. Karhu joutui heittämään haastavista paikoista ja onnistumiset jäivät vähiin.
– Hyvää oli ennen kaikkea se, että Karhu jäi tänään 54 pisteeseen kotikentällä. Olen ylpeä jätkistä ja heidän työmoraalistaan. Suunnitelmamme pitivät, ja tämä oli meiltä yksi kauden parhaita puolustuspelejä, Karhuakin aiemmin urallaan valmentanut Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso sanoi.
Toisen neljänneksen ensimmäisellä viidellä minuutilla Karhu Basket sai aikaiseksi vain yhden pisteen, kun Severi Kaukiainen onnistui kertaalleen vapaaheittoviivalta. Neljännes kääntyi lopulta vieraiden voitoksi pistein 24–12, mikä takasi Seagullsille kymmenen pisteen johdon puoliajalla.
– Toisella kympillä tehtiin mokia omassa päässä, Karhu Basketin päävalmentaja Janne Koskimies harmitteli.
Isojen pelien mies
Yksi Seagullsin avainpelaajista oli 19 pistettä pussittanut Rene Rougeau, joka poimi lisäksi yhdeksän levypalloa ja antoi neljä koriin johtanutta syöttöä.
– Hän on isojen pelien mies, kuten tänään nähtiin, Seagullsin valmentaja Laakso kehui.
Rougeau on Kauhajoella varsin tuttu mies, sillä hän edusti Karhu Basketia vuodet 2017–19. Kauhajoen mestaruuteen päättyneellä kaudella 2018–19 Rougeau valittiin myös vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi. Finaalien pelaaminen Kauhajoella vierasjoukkueen paidassa oli yhdysvaltalaispelaajalle uusi kokemus.
– Oli paljon tunteita, koska asuin tässä kaupungissa pitkään. Näki aika monia vanhoja kavereita. Tunnelma oli hieno, mutta nyt keskitytään voittamaan finaalit, Rougeau sanoi.
– Tämä oli vain yksi ottelu, ja meidän täytyy valmistautua seuraavaan peliin Helsingissä, hän lisäsi.