Pätkätöiden ehtojen höllentäminen alle 30-vuotiailla työttömillä on SAK:n puheenjohtajan Jarkko Elorannan mukaan yhdenvertaisuuden kannalta ongelmallista. Hän huomauttaa, että esimerkiksi nuorilla naisilla työsuhteet ovat jo nyt usein määräaikaisia.
Eloranta uskoo, että eilen kehysriihessä esitellyn uudistuksen myötä määräaikaisten työsuhteiden osuus kääntyisi monella alalla nousuun.
– Nuoret naiset on yksi niistä ryhmistä, jotka eniten ovat pätkätöissä. Sitä on pikkaisen saatu kuriin esimerkiksi kunta-alalla. Kyllä tämä sen taas räjäyttää ylöspäin ja varmasti on muita palvelualoja, joilla määräaikaisuudet kääntyvät ylöspäin.
Hallitus linjasi kehysriihessä, että valmistellaan muutos, jonka myötä työnantaja saisi tehdä vähintään kolme kuukautta yhtäjaksoisesti työttömänä työnhakijana olleen, alle 30-vuotiaan nuoren kanssa määräaikaisen työsopimuksen ilman laissa muutoin säädettyä perusteltua syytä.
Eloranta kritisoi myös päätöksen perusteita. Hänen mukaansa ei ole selvää, mitkä ovat ne työllisyysvaikutukset, joita hallitus päätöksellä tavoittelee.
– Niitä ei myöskään tässä pitkäaikaistyöttömien jo aiemmin tehdystä määräaikaisuuksien käytön helpottamisesta ole näkynyt tai kuulunut. En tiedä, mikä tämän peruste on, ehkä se työllisyys, mutta siitä ei ole mitään empiiristä evidenssiä (todistetta).
Myös STTK:n pääekonomisti Ralf Sund katsoo uudistuksen rikkovan yhdenvertaisuutta. Hän ei kuitenkaan pidä muutosta niin merkittävänä.
– Työelämässä on jo nyt aika villi käytäntö sen perusteella, että määräaikaisuuden perusteeksi näyttää kelpaavan aika paljon erilaisia perusteita. En näkisi suuren suurta merkitystä, vaikka onkin periaatteellisesti kyseenalainen.