Saa­me­lais­kult­tuu­rin ja saamen kielen tun­te­mus aut­ta­vat ter­vey­den­huol­lon am­mat­ti­lai­sia työs­ken­te­le­mään saa­me­lai­sa­lueel­la, en­sim­mäi­set opis­ke­li­jat val­mis­tu­vat pian

Sairaanhoitajien ja diakonissojen saamen kielen ja kulttuurin tuntemusta nostetaan Saamelaisalueen koulutuskeskuksen ja Diakonia ammattikorkeakoulun (Diak) yhteisellä koulutuksella. Ensimmäiset opiskelijat valmistuvat koulutuksesta saamelaisalueen hoitotyöhän ensi vuonna. He ovat opintojensa aikana tehneet jo laajasti työelämäyhteistyötä.

Sairaanhoitaja-diakonissan koulutuksella pyritään parantamaan saamelaisalueen yhteisöllisyyttä. Koulutus noudattaa Diakin opintosuunnitelmaa, mutta Saamelaisalueen koulutuskeskus on mukana tuomalla saamen kielen ja kulttuurin opintoja osaksi tutkintoa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä