Ruotsin poliisi otti talteen veit­si­mie­hen Suomen rajan tun­tu­mas­sa

Poliisi joutui ottamaan torstaina iltapäivällä talteen veitsellä aseistautuneen miehen myös Suomen rajan tuntumassa Övertorneålla, kertoo Haparandabladet.

Mies oli tullut terveyskeskukseen ja käyttäytynyt uhkaavasti henkilökuntaa kohtaan. Lehden mukaan poliisi ei osannut kertoa tuoreeltaan, oliko uhka ollut vain sanallista.

Jo aiemmin iltapäivällä monissa Ruotsin lehdissä kerrottiin samaan aikaan sattuneesta poliisioperaatiosta, jolla puututtiin koulua kohti pyöräilleeseen mieheen Pohjois-Ruotsin Piteåssa. Mies oli heilutellut ajaessaan kirvestä.

Molemmat tapaukset sattuivat muutamia tunteja Trollhättanin iskun jälkeen.

Ruotsalaismedian mukaan Piteåssa löytyi torstaina lisäksi 69-vuotiaan miehen ruumis paikallisen kylpylähotellin huoneesta. Poliisi epäilee, että keskiviikkona kadonnut mies murhattiin.

Ruotsin dramaattiseen uutispäivään kuuluu myös 14-vuotiaan tytön sieppausepäily Keski-Ruotsin Ljusdalissa. Ruotsalaislehtien mukaan tyttöä ryhdyttiin etsimään, kun tämä ei ilmaantunut kouluun. Hänen kotinsa ovi oli lukitsematta ja valot päällä. Poliisi tutkii asiaa vapaudenriistona.

Haparandabladetin uutinen (ruotsiksi)

Ilmoita asiavirheestä