Ruotsin luon­non­suo­je­lu­vi­ras­to hakee Pajalan kai­vok­sen luvan pe­ruut­ta­mis­ta – kai­vok­sen pitäisi aloit­taa toi­min­tan­sa hei­nä­kuus­sa

Ruotsin luonnonsuojeluvirasto Naturvårdsverket hakee Uumajan maa- ja ympäristötuomioistuimelta Pajalassa sijaitsevan Tapulin kaivoksen luvan peruuttamista.

Luonnonsuojeluviraston mielestä nykyinen lupa on epäselvä ja kaivoksen toiminta voi vaikuttaa ympäristöön tavalla, joka ei luvanmukaista.

–Luonnonsuojeluvirasto ei ole ottanut kantaa kaivostoimintaan, jota voidaan harjoittaa paikalla. Sen sijaan luonnonsuojeluviraston mielestä toiminta ei voi tapahtua suunnitellulla tavalla tai voimassa olevan luvan mukaisesti, ympäristösuojeluyksikön päällikkö Frida Rudsander sanoo viraston tiedotteessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä