Ruotsalainen sotilas on kuollut Northern Wind -sotaharjoituksessa Pohjois-RuotsiN Överkalixissa, kertoo Ruotsin puolustusvoimat.
Ruotsin yleisradion SVT:n mukaan pelastusviranomaiset ja poliisi hälytettiin paikalle viime yönä. Onnettomuuden kerrotaan liittyneen CV90-rynnäkköpanssarivaunuun.
Ruotsin puolustusvoimien tiedottaja kertoo SVT:lle, ettei onnettomuudessa loukkaantunut ketään muuta. Onnettomuustilanteessa kerrotaan olleen mukana vain ruotsalaisia.
Kansainväliseen Northern Wind -sotaharjoitukseen osallistuu yhteensä 10 000 ihmistä, joista noin 3 000 on ruotsalaisia.
Sotaharjoituksiin osallistuu myös suomalaisia. Suomesta harjoitukseen ottaa osaa Maavoimien mukaan yli 1 500 sotilasta ja 500 ajoneuvoa.
Suomessa Puolustusvoimat on esittänyt surunvalittelunsa tapahtuneen johdosta Twitterissä.
– Otamme osaa läheisten suruun, viestissä kirjoitetaan.
Maavoimien tiedottaja Jere Paldanius kertoo STT:lle, että taisteluharjoitukset keskeytettiin onnettomuuden vuoksi.
– Tällä hetkellä ollaan keskeytetty ja pidetään hiljainen hetki, Paldanius sanoi.
Paldaniuksen mukaan harjoituksiin osallistuvat suomalaiset ovat olleet yhteydessä omaisiinsa onnettomuuden jäljiltä.
– Suomalaiset varusmiehet ovat olleet läheisiinsä yhteydessä, meillä ei ole täällä hätää tällä hetkellä.