Ro­van­pe­rä 23 se­kun­nin päässä Ogie­ris­ta ennen vii­meis­tä eri­kois­koet­ta – "Ren­kai­ta sääs­tel­tiin power sta­gel­le"

Monte Carlo
Sebastien Ogier jahtaa Monte Carlon MM-rallin 9. voittoaan. Sillä hän nousisi kaikkien aikojen tilaston ykköseksi.
Sebastien Ogier jahtaa Monte Carlon MM-rallin 9. voittoaan. Sillä hän nousisi kaikkien aikojen tilaston ykköseksi.
Kuva: Toyota/McKlein

Maailmanmestari Kalle Rovanperä on 23,5 sekunnin päässä kärjestä, kun Monte Carlon MM-rallista on jäljellä vain viimeinen erikoiskoe.

Kisan voitossa on kiinni toinen Toyota-kuljettaja Sebastien Ogier.

– Mekin säästimme renkaita aika lailla, ja meillä pitäisi olla aika hyvä paketti viimeiselle erikoiskokeelle, Rovanperä sanoi WRC:n nettisivuilla.

Ogier alkoi jo eilen säännöstellä vauhtiaan ja piti taktiikkaansa onnistuneena.

– Tietenkin minulle vain voitolla on merkitystä. Viimeinen Power Stage -erikoiskoe ei ole tärkeä, mutta yritän silti ottaa tallille pisteitä, koska vuoden lopussa jokainen piste lasketaan, Ogier sanoi.

Kärkikaksikon takana asetelmat ovat entisellään. Hyundain Thierry Neuville on kolmantena, Toyotan Elfyn Evans neljäntenä ja Fordin Ott Tänak viidentenä.

Hyundain Esapekka Lappi on edelleen kahdeksantena, mutta hän on jäänyt kärjestä jo runsaat kolme ja puoli minuuttia.

– Tuntuu hieman paremmalta nyt. Meidän täytyy säästää renkaita, mutta mielestäni teimme hyvän erikoiskokeen. Tuntuu vain siltä, ettei tämä ole minun viikonloppuni, Lappi sanoi.

Rallin viimeinen erikoiskoe käynnistyy kello 13.18.

Ilmoita asiavirheestä