Ro­va­nie­men kor­kea­kou­lui­hin 300 uutta vaih­to-opis­ke­li­jaa – ys­tä­vä­ha­ku käyn­nis­sä

Lapin yliopistossa ja Lapin ammattikorkeakoulun Rovaniemen kampuksella aloittaa yhteensä yli 300 uutta kansainvälistä vaihto-opiskelijaa. Tavoitteena on löytää suomalainen ystävä kaikille kiinnostuneille.
Lapin yliopistossa ja Lapin ammattikorkeakoulun Rovaniemen kampuksella aloittaa yhteensä yli 300 uutta kansainvälistä vaihto-opiskelijaa. Tavoitteena on löytää suomalainen ystävä kaikille kiinnostuneille.
Kuva: Pekka Aho

Lapin ammattikorkeakoulu ja Lapin yliopisto hakevat vapaaehtoisia henkilöitä ja perheitä mukaan kansainvälisten opiskelijoiden ystävätoimintaan. Ilmoittautuminen päättyy maanantaina 2. syyskuuta.

Ystävätoiminta on vapaaehtoistoimintaa, joka tarjoaa osallistujille upean mahdollisuuden tutustua eri kieliin ja kulttuureihin sekä solmia uusia, kansainvälisiä ystävyyssuhteita. Kansainväliselle opiskelijalle ystävätoiminta mahdollistaa lähemmän tutustumisen suomalaiseen kulttuuriin ja jokapäiväiseen elämään.

Tärkeintä on, että ystävätoiminnassa mukana olevat ovat valmiita ottamaan kansainvälisen opiskelijan osaksi arkipäivän askareitaan.

Lapin yliopiston ja Lapin ammattikorkeakoulun Rovaniemen kampuksille saapuu syyslukukaudelle vajaa kolmesataa uutta kansainvälistä vaihto- ja tutkinto-opiskelijaa ympäri maailman. Tavoitteena on löytää ystävä jokaiselle toiminnasta kiinnostuneelle kansainväliselle opiskelijalle, joten uusia vapaaehtoisia toivotaan toimintaan runsaasti mukaan.

Ensimmäinen tapaaminen järjestetään torstaina 19.9. kello 18–20 Lapin yliopiston Felli-opiskelijaravintolassa. Ensimmäisen tapaamisen jälkeen ystävä ja opiskelija pitävät yhteyttä toisiinsa itsenäisesti omien voimavarojensa ja aikataulujensa puitteissa.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä