Ro­va­nie­men kir­jas­tot tar­joa­vat lu­kue­lä­myk­siä, vaikka lu­ke­mi­nen tak­kuai­si

Kesällä moni suuntaa kirjastoon hakemaan luettavaa, mutta jopa joka viidennelle suomalaiselle lukeminen on haasteellista. Taustalla saattaa olla esimerkiksi oppimisvaikeus, keskittymisvaikeus, sairaus tai iän myötä heikentynyt näkö.

Rovaniemen kirjastot tarjoavat lukuelämyksiä myös heille, joille tavallisen kirjan lukeminen on vaikeaa. Rovaniemen pääkirjastossa, Korkalovaaran kirjastossa, Saarenkylän kirjastossa ja kirjastoautossa voi rekisteröityä maksuttomaan Celian äänikirjapalveluun.

Palvelussa on yli 40 000 kirjaa, joita voi lainata ja kuunnella ilmaiseksi verkon kautta. Tarjolla on myös maksuttomia CD-kirjakerhoja niille, joilla ei ole verkkoyhteyksiä.

Celian äänikirjoja voivat kuunnella kaikki, joille lukeminen on vaikeaa vamman, sairauden tai muun vastaavan syyn vuoksi.

Celia on opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonalaan kuuluva asiantuntijakeskus, joka muun muassa tuottaa äänikirjapalvelua ja edistää kirjastopalveluiden saavutettavuutta.

Varaa aika Celian palveluiden käyttäjäksi rekisteröitymiseen tai kysy lisää kirjastostasi puh. 050-370 4496.
Ilmoita asiavirheestä