Rovaniemen Kiekko voitti Iisalmen Peli-Karhut jääkiekon Mestiksen puolivälierien ottelusarjan toisessa ottelussa vieraissa maalein 1–5. Avauspelissä RoKi leipoi vastustajasta muhkean voiton. Rovaniemeläisjoukkue nousi otteluvoitoissa 2–0-johtoon vahvan peliesityksen saattelemana. Erityisesti RoKin tehokas pelaaminen ylivoimalla oli joukkueen tuoreimmassa voitossa tärkeässä roolissa.
– Meidän ylivoimamme on ollut vähän piipussa 52 kierrosta, mutta nyt alkoi osumaan, sanoi RoKin valmentaja Maso Lehtonen.
Ottelun avauserässä nähtiin yksi maali ja sen teki RoKin Miika Tiihonen, joka tulitti komeasti joukkueensa 0–1-johtoon, kun ottelua oli pelattu vajaat viisi minuuttia. Esityön ottelun avausmaaliin tekivät Arttu Rämö sekä Jere-Matias Alanen.