Rosa Poh­jo­lai­sel­ta komea olym­pia­näyt­tö Schlad­min­gis­sa - Mikaela Shiff­rin ajoi yk­kös­si­jois­sa Ingemar Sten­mar­kin ohi

Hyvinkääläisen 14:s sija paras suomalaisnaisen mc-tulos sitten Tanja Poutiainen-Rinteen.

18-vuotias Rosa Pohjolainen nappasi uran parhaan maailmancupin sijoituksen Itävallan Schladmingissa tiistai-iltana lasketussa iltapujottelussa. Hyvinkääläinen oli lähtönumerolla 54 kilpailun 14:s. Hän oli samalla sijalla jo 1. kierroksen jälkeen.

Pohjolainen vankisti kauden toisella maailmancupin pistesijoituksellaan myös otetta Suomen ainoasta naisalppihiihtäjien olympiapaikasta Pekingiin.

Ensimmäisen laskun jälkeen Pohjalainen jäi 1,24 sekuntia kierroksen nopeimmin laskeneesta Slovakian Petra Vlohovasta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä