RoPS tyrmäsi Lahden hur­jal­la star­til­laan, 12 mi­nuu­tis­sa kolme maalia vas­tus­ta­jan reppuun – katso maa­li­koos­te

Lainapelaaja Kevin Kouassavi-Benissan nauttii saamastaan vastuusta.

Rovaniemen Palloseura nappasi kauden suurinumeroisimman voittonsa, kun FC Lahti kaatui Keskuskentällä tyrmäävästi 3–0 (3–0).

– Olen tyytyväinen herrojen tapaan toteuttaa pelisuunnitelmaamme. Tuollainen avauspuoliajan dominointi oli hienoa, RoPSin päävalmentaja Pasi Tuutti sanoi.

RoPSilla oli Cooperin testin mittainen hetki, kun sinipaitainen isäntä tekaisi avauspuolikkaansa kolme maalia. Lahden nuijimisen aloitti Kevin Kouassavi-Benissan laukomalla kulmatilanteesta pallon yläriman kautta sisään.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä