Rol­lo­vap­pu kutsuu perheet Angry Birds -puis­toon

Koko perheen päihteetön Rollovappu -tapahtuma järjestetään jälleen vapunpäivänä Angry Birds -puistossa.

Ilmainen, hyvän mielen tapahtuma on kuudessa vuodessa vakiinnuttanut paikkansa rovaniemeläisten lapsiperheiden vapun vietossa. Viime vuonna tapahtumassa vieraili arviolta noin 4 000–5 000 kaupunkilaista ja vähintään samaa määrää odotetaan tänäkin vuonna.

Luvassa on vappukarnevaalia koko perheen makuun. Lapset saavat nauttia ilmapalloista, karusellista, popcorn- ja hattarakoneista ja erilaisista, ohjatuista aktiviteeteista. Angry Birds-puiston leikkivälineet ovat lasten vapaassa käytössä. Myös taikuri saapuu paikalle taiteilemaan lapsille ilmapalloista erilaisia hahmoja.

Kentän laidalla rinteen nurmikolla perheillä on hyvä nauttia vappupiknikistä omien tai alueen myyntipisteistä hankittujen eväiden voimin.

Jo kuudennen kerran järjestettävän tapahtuman järjestävät Rovaniemen yrittäjät, Likiliike ja FC Santa Claus Juniorit. Muutkin vapaaehtoiset ovat tervetulleita talkoilemaan.

Rollovappu ti 1.5. klo 11–16 Angry Birds -puistossa. Vapaa pääsy. Iilmoittautuminen talkoolaiseksi: marika.tiikkaja@likiliike.fi tai puh. 045 151 8900.

Ilmoita asiavirheestä